Múzeum holokaustu v Seredi v spolupráci s Collective of Memories usporiadali dňa 24. októbra vernisáž výstavy Grünberg: Stratené spomienky.
Podľa organizátorov je výstava zostavená z diel autorov z Rakúska, ktorí fotograficky zdokumentovali miesta, na ktorých žila a pôsobila ortodoxná židovská komunita v meste Zielona Góra (Grünberg) v Poľsku. Tá bola počas holokaustu úplne zničená. Prostredníctvom fotografií a opisného textu autori odkrývajú a približujú svet, ktorý zanikol príčinou vyvražďovania Židov a ničenia miest spojených s výkonom ich náboženského a komunitného života počas holokaustu.
Vernisáže sa zúčastnili významní hostia, medzi nimi Konrád Rigó – štátny tajomník Ministerstva kultúry SR, J.E. Aleksander Heina – veľvyslanec Chorvátskej republiky na Slovensku, Piotr Drobniak – radca-minister na veľvyslanectve Poľskej republiky na Slovensku a Katarína Szabová – riaditeľka Slovenského národného strediska pre ľudské práva.
V meste Grünberg vznikol v roku 1942 aj pracovný tábor pre židovské ženy a v roku 1944 sa stal pobočným táborom koncentračného tábora Gross-Rosen. Odtiaľto sa 29. januára 1945 vydal do mesta Volary pochod smrti, ktorý neprežili stovky žien. Dnes nie je na mieste bývalého pobočného tábora nič, čo by pripomínalo tieto hrozné udalosti.
Jeden z autorov výstavy uvádza: „Dodnes sú na mnohých miestach zločiny národného socializmu zabudnuté alebo ukryté. Pripomínanie týchto zločinov a umiestňovanie pamätných tabúľ na miesta, kde žili a boli vraždení Židia je záležitosťou len posledných pár rokov.“
Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi hovorí: „Predstavujeme unikátnu výstavu. Symbolicky by som povedal, že je oknom do sveta, ktorý počas holokaustu v našom geografickom priestore úplne zanikol. S vraždami ľudí sme prišli aj o jidiš kultúru, ktorú reprezentoval hlavne ortodoxný judaizmus. Autori výstavy nás svojim dielom vrátia do sveta, ktorý mal kvôli zvrátenej ideológii prestať navždy existovať.“ Ďalej dodal, že samotná výstava má hlbší rozmer: tolerancia, medziľudské vzťahy a láska k blížnemu – aj v prípade, že to režim a politická situácia nie vždy umožňujú a akceptujú – ako v minulosti, tak i v súčasnosti.
Výstava potrvá do 25. januára 2020.