Úrad vlády SR |MM| Bratislava 9. júna (TASR) – Slovensko otvorí hranice s ďalšími 16 krajinami. K Maďarsku, Českej republike a Rakúsku pribudne Nemecko, Lichtenštajnsko, Švajčiarsko, Slovinsko, Chorvátsko, Bulharsko, Grécko, Cyprus, Malta, Estónsko, Litva, Lotyšsko, Fínsko, Nórsko, Dánsko a Island. S danými krajinami sa obnovujú tiež všetky formy dopravy. V utorok o tom informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO). Zároveň sa od stredy (10. 6.) od 7.00 h ruší povinná štátna karanténa pre prichádzajúcich z iných krajín.
„Tieto krajiny konzílium identifikovalo ako bezpečné pre občanov SR,“ skonštatoval premiér s tým, že platí aj to, že ani obyvatelia daných krajín nie sú hrozbou pre SR. So všetkými štátmi však neplatia bilaterálne dohody, občania by si mali preto overovať, aké podmienky má krajina, do ktorej cestujú.
„Ruší sa povinná štátna karanténa aj tzv. e-karanténa a prechádza sa na dobrovoľnú domácu karanténu, v prípade, ak ľudia prichádzajú z iných ako týchto 19 bezpečných krajín,“ vysvetlil tiež premiér. Hlavný hygienik SR Ján Mikas však vyzval ľudí, aby sami kontaktovali regionálny úrad verejného zdravotníctva, išli do domácej izolácie a dali sa otestovať na nový koronavírus.
– – –
ÚVZ SR k uvoľňovaniu opatrení
Hranice Slovenskej republiky sa od stredy 10. júna naplno otvoria prichádzajúcim z 19 krajín, ktoré odborné konzílium považuje z epidemiologického hľadiska za bezpečné. Okrem doterajšieho voľného režimu s Českou republikou, Maďarskom a Rakúskom sa domáca izolácia či povinnosť predložiť negatívny test na COVID-19 nebudú vzťahovať ani na Lichtenštajnsko, Nemecko, Slovinsko, Švajčiarsko, Dánsko, Estónsko, Lotyšsko, Litvu, Fínsko, Nórsko, Bulharsko, Grécko, Chorvátsko, Maltu, Cyprus a Island. Zoznam tzv. bezpečných krajín budú epidemiológovia pravidelne posudzovať a prípadne aktualizovať.
Pri príchode z ostatných krajín je potrebné, aby sa obyvatelia vedeli preukázať negatívnym výsledkom RT-PCR testu na ochorenie COVID-19 príslušnému regionálnemu úradu verejného zdravotníctva, ktorému je potrebné sa hneď po príchode domov prihlásiť. Následne zotrvajú v domácej izolácii. Regionálny úrad verejného zdravotníctva zabezpečí, aby tieto osoby najskôr na piaty deň po príchode absolvovali test na ochorenie COVID-19. Ak bude negatívny, domáca izolácia sa skončí.
Končí sa tak povinnosť štátnej karantény a využívanie aplikácie eKaranténa.
Hlavný hygienik SR Ján Mikas: „Rovnako ako ostatné krajiny pristupujeme k otváraniu hraníc. V predchádzajúcich mesiacoch sme ukázali, že dokážeme byť počas pandémie ochorenia COVID-19 zodpovední voči sebe a svojmu okoliu. Preto verím, že ak niekto príde z rizikových krajín, prihlási sa na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý mu pomôže zorientovať sa v situácii, oboznámi ho s pravidlami domácej izolácie a zmanažuje testovanie na ochorenie COVID-19. Tento krok nám pomôže udržiavať si priaznivú epidemiologickú situáciu v stále prebiehajúcej pandémii. Treba mať na pamäti, že hoci je epidemiologická situácia stabilná, ochorenie sa môže zavliecť na Slovensko zo zahraničia ako importovaná nákaza.“
Prezidentka Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti Zuzana Krištúfková: „Pandémia ochorenia COVID-19 nás ťažko skúšala a ukázali sme ochotu dodržiavať nariadené opatrenia, trpezlivosť a pokoru. Všetkým ľuďom sa chcem za to pekne poďakovať. Vďaka ich disciplinovanosti a prijatým opatreniam máme najnižšiu úmrtnosť v celej Európe. Postupne sa vraciame do bežného života, aký sme poznali predtým, no netreba zabúdať na to, že ochorenie sa vo svete stále vyskytuje a príchod jeho druhej vlny nie je vylúčený.“