ÚVZ SR |MM| Po zhodnotení epidemiologickej situácie na území Slovenskej republiky a v zahraničí sa Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium rozhodli pristúpiť k nasledovným zmenám od pondelka 6. júla 2020:
KRAJINY
V zozname menej rizikových krajín sa už nebudú nachádzať Bulharsko a Čierna Hora. Zároveň sa tento zoznam rozšíri o Holandsko, Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Taliansko a Írsko. Z krajín mimo Európskej únie sú to Austrália, Nový Zéland, Japonsko, Južná Kórea a Čína.
Informácia pre dovolenkárov: Osoby, ktoré prídu z Bulharska a Čiernej Hory od pondelka 6. júla 2020, sa musia prihlásiť na príslušný regionálny úrad verejného zdravotníctva, ktorý im pomôže zorientovať sa v situácii, oboznámi ich s pravidlami domácej izolácie a zmanažuje testovanie na ochorenie COVID-19 (hradené štátom), ktoré je potrebné podstúpiť najskôr na piaty deň po príchode do SR.
Od pondelka 6. júla už osoby prichádzajúce z viac rizikových krajín (v zmysle zoznamu v opatrení ÚVZ SR) nebudú musieť predkladať výsledky testu na ochorenie COVID-19 regionálnemu úradu verejného zdravotníctva.
Poznámka: Zoznam menej rizikových krajín bude odborné konzílium prehodnocovať pravidelne približne v dvojtýždňových intervaloch. Odporúčame preto sledovať aktuálne platné opatrenia Úradu verejného zdravotníctva SR na stránke www.uvzsr.sk.
Hlavná odborníčka hlavného hygienika SR pre epidemiológiu Mária Štefkovičová: „Odporúčame, aby ľudia zvážili nevyhnutnosť cestovania do zahraničia a premysleli si, či je nevyhnutné brať so sebou deti, resp. príbuzných, ktorí patria do rizikovej skupiny obyvateľstva. Vhodné je minimalizovať cestovanie len na nutné služobné cesty a kontakty s rodinou.“
Hlavný hygienik SR Ján Mikas: „V prípade ľudí vracajúcich sa zo zahraničia je potrebné riadiť sa aktuálne platnými opatreniami Úradu verejného zdravotníctva SR. Ak sa u osôb po návrate zo zahraničia, bez ohľadu na to, z ktorej krajiny prišli, prejavia príznaky respiračného ochorenia, je potrebné telefonicky kontaktovať svojho ošetrujúceho lekára a oboznámiť ho s cestovateľskou anamnézou. Lekár následne určí ďalší postup diagnostiky a liečby. To isté platí aj pre osoby, u ktorých sa objavia príznaky respiračného ochorenia a vedia, že boli v kontakte s osobou, ktorá prišla zo zahraničia.“
Úrad verejného zdravotníctva SR a odborné konzílium pripomínajú, že pandémia ochorenia COVID-19 pretrváva, preto je stále potrebné správať sa zodpovedne a dbať na účinné hygienické opatrenia, ako je dôkladné umývanie rúk, sociálny dištanc od cudzích osôb, respiračná hygiena, nosenie rúšok v interiéroch, v preplnených priestoroch, vo verejnej hromadnej doprave, na hromadných podujatiach a podobne.
ŠTATISTIKY
Od 8. júna 2020 evidujeme na Slovensku 132 pozitívnych osôb. Z nich 63 prípadov bolo importovaných zo zahraničia. Celkovo 42 prípadov prišlo z viac rizikových krajín (Ukrajina 14x, Spojené kráľovstvo 14x, Saudská Arábia 5x, Spojené arabské emiráty 1x, Macedónsko 3x, Švédsko 3x, Taliansko 1x, Francúzsko 1x). Z menej rizikových krajín to bolo 21 prípadov (Česko 17x, Nemecko 3x a Rumunsko 1x).
HROMADNÉ PODUJATIA
Od pondelka 6. júla 2020 sa zmenia aj pravidlá pri organizovaní hromadných podujatí, kde bude šachovnicové sedenie nahradené sedením v každom druhom rade (jednoduchšia kontrola plnenia opatrenia zo strany organizátorov podujatia).
Hromadné podujatia nad 1000 ľudí bude možné organizovať aj v prípadoch bez fixného sedenia účastníkov. V interiéroch bude platiť obmedzenie 1 návštevník na 10 štvorcových metrov a v exteriéri jeden návštevník na 5 štvorcových metrov. Plocha má byť rozdelená na sektory, pričom v jednom sektore bude môcť byť najviac 1000 ľudí v jednom okamihu. Predaj vstupeniek bude možný iba online.
Hlavný hygienik SR Ján Mikas: „Odporúčam občanom, aby zvážili, či sa hromadných podujatí zúčastnia a ak áno, za akých podmienok. V prípade účasti je potrebné riadiť sa nastavenými protiepidemickými opatreniami, ktoré majú za cieľ zamedziť šíreniu ochorenia COVID-19. Treba myslieť na to, že na hromadných podujatiach sa stretáva veľký počet navzájom neznámych osôb. Pri takýchto podujatiach je vždy zvýšené riziko nákazy a jeho rýchle šírenie do domovov účastníkov. Aj na Slovensku sa v úvode prvej vlny vyskytlo viacero ochorení, ktoré vznikli na hromadných podujatiach v zahraničí a naši občania takto priniesli infekciu na Slovensko.“
Ak prax opakovane ukáže, že organizátori podujatí nedokážu zabezpečiť dodržiavanie opatrení, odborné konzílium pristúpi k ich prehodnoteniu, respektíve sprísneniu.
Úrad verejného zdravotníctva SR aktuálne pracuje na bližšej špecifikácii opatrení, s ich definitívnym znením bude verejnosť oboznámená v priebehu piatka 3. júla 2020.
https://www.ta3.com/…/tb-i-matovica-po-rokovani-konzilia-od…
v tebe Igorko sa už nevyzná nikto..atmosfera na futbale ty vadi..ale za 2 tyždne chces par festivalov povoliť..a co mysliš ze na tom festivale budu vsetci od seba 2 m?.. Dovolenkari s Bulharska sa zas do pondelka musia vratit lebo v utorok idu do karantény..aj uvažuješ aj s tvojim Mikasom čo tu páchate? Alebo vám toto vyhovuje?
Na Chorvátsko zabudli?
Tamtí môžu, hentí nemôžu, na futbale nie, v Kauflande pri zelenine áno… Kam na tie kombinácie aj chodia?
ludia! Nepokazme mu To! ked nebude mať Igorko covid 19, o čom bude drístať pred kamerami?
Študenti organizujú párty, na ktorých sa snažia nakaziť koronavírusom. Prvý infikovaný vyhrá peniaze:
https://noizz.aktuality.sk/zaujimavosti/studenti-organizuju-party-na-ktorych-sa-snazia-nakazit-koronavirusom/yvf7y62
To fakt chcete, aby stále pred kamerami búchal papiermi o pult a utekal z tlačoviek? Ako chcete aby riadne rozhodoval, keď večer nevie, čo povedal ráno a čo na obed. V tom je umenie vládnuť. Dokedy?
Našiel si narýchlo celonárodný problém „fanúšikov v Dunajskej Strede“ kde robí 3 tlačovky denne na túto tému. Ale keď sa prevalilo že Kollár je plagiator tak bol schovaný ako voš. #Matovič kryje podvodníkov
A ekonomika kedy príde na rad? Máme nejakú víziu o riadení štátu alebo vždy si vystačíme s nejakou kauzou, ktorá vypláva na povrch? Ľudia serú na vaše potraty, diplomovky a návštevy štadiónov.