Znovu zverejňujeme grafiku, ktorá sa dá aplikovať pre prípady, keď sa na verejnosti pohybuje ozbrojená osoba (nielen strelná zbraň, ale aj napríklad nôž). Pre záchranu vlastného života je nutné sa od takej osoby vzdialiť na bezpečné miesto a odtiaľ privolať pomoc.
Pripomíname, že do konca tohto kalendárneho roka bude pre celé Slovensko spustená mobilná aplikácia POMÁHAM CHRÁNIŤ, prostredníctvom ktorej bude možné v priebehu troch sekúnd dať nenápadne signál polícii aj v takejto situácii.
Ak osoba má okrem zbrane pri sebe napríklad batožinu, existuje podozrenie, že v nej môže mať ďalšie zbrane, prípadne až výbušninu.
Na zásah voči takejto osobe sú trénované špeciálne jednotky. Čo sa týka občanov, ktorí po súkromnej línii absolvovali rôzne druhý výcvikov a chceli by sa takejto osobe postaviť, musia si uvedomiť, že na seba preberajú zodpovednosť nielen za svoj vlastný život, ale aj životy ľudí naokolo. Profesionálnu zodpovednosť má iba Policajný zbor.
V niektorých prípadoch sa z osoby možného nebezpečného páchateľa vykľuje neškodný psychiatrický pacient. Okolití svedkovia sa možno potom aj zasmejú a budú sa čudovať, prečo okolo incidentu bol toľký “hurhaj”. Je nutné si uvedomiť, že nikto nemá vešteckú guľu, a preto netreba nič podceňovať. Ak by sa podobná situácia 99 krát nepodcenila, ale stýkrát áno, tak verte, že práve vtedy by došlo k najhoršiemu scenáru.
Riaďte sa našimi odporúčaniami, ako keď by ste situáciu podcenili a v domnení, že sa naoko nič vážne nedeje by ste sa stali obeťou trestného činu.
zdroj: Polícia SR