MV SR |MM| Pracoviská cudzineckej polície PZ vydávajú elektronické doklady na pobyt a povolenia na malý pohraničný styk v novom dizajne s vylepšenými bezpečnostnými prvkami.
Formát dokladov pre cudzincov upravuje Nariadenie EP a Rady EÚ 2017/1954 z 25. októbra 2017 stanovujúce jednotný formát povolení na pobyt pre štátnych príslušníkov tretích krajín. Smernicou EÚ apeluje na zvýšenie úrovne bezpečnosti dokladov a predchádzanie falšovaniu.
Nový doklad má rovnaké základné farby ako jeho predchodca, pribudol však dizajn s fragmentom mapy Schengenského priestoru a hviezd v polkruhu, ktoré sú symbolom Európskeho spoločenstva.
Znak Slovenskej republiky je na doklade presunutý na druhú stranu, odkaz na vydávajúcu krajinu zostal v ľavom hornom rohu a v strojovo čítanej zóne dokladu. Na prednej strane v pravom dolnom rohu pribudol tzv. Card Acces Number /CAN/, čo je číselný údaj, ktorý využívajú na komunikáciu informačné systémy. Na zadnej dátovej strane sa nachádza ďalší ochranný prvok /tzv. Multilateral Instrument – MLI/ čo je zmenšená fotografia držiteľa z prvej strany s dátumom narodenia. Je tam umiestnená aj adresa držiteľa a identifikačným číslom, ktoré bolo na predchádzajúcom doklade umiestnené na prednej strane.
Podľa uvedenej európskej smernice mali členské štáty EÚ začať vydávať nové doklady od 10. júla 2020. Slovensko, rovnako ako iné krajiny, využilo možnosť prechodného obdobia, počas ktorého dočerpalo existujúce zásoby čistopisov dokladov na pobyt.
Jednotková cena za predchádzajúci aj nový typ čistopisu dokladu je 3,88 eura bez DPH. Doklady sa vyrábajú v Národnom personalizačnom centre MV SR.
Povolenia na pobyt vo forme elektronickej karty s čipom / eDoPP karty/, vydáva Slovenská republika od apríla 2014
Rovnako ako elektronické občianske preukazy /eID karty/ slúžia ako autentifikačný prostriedok v elektronickej komunikácii. Do elektronického čipu eDoPP karty možno zapísať všetky údaje v rozsahu a za podmienok určených predpismi upravujúcimi pobyt cudzincov na území SR a tiež elektronický podpis. Doba platnosti dokladu závisí od účelu pobytu, ktorý cudzinec u nás získa.
Cudzinecká polícia ročne vydáva cca 68-tisíc kusov dokladov o pobyte na rôzne účely, ako je podnikanie, zamestnanie, štúdium, lektorstvo, osobitné činnosti /šport, umenie, novinárska práca, stáž, zdravotná starostlivosť, dobrovoľníctvo, s oprávnením pracovať/, taktiež za účelom zlúčenia rodiny, rovnako zahraničným Slovákom a tiež cudzincom s udeleným azylom alebo s udelenou doplnkovou ochranou.