ISSN 1337-8481

streda, 30. októbra, 2024

Krádež zvieraťa by mohla byť trestným činom

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img
Prezídium PZ SR |MM| Prezídium Policajného zboru pripravilo návrh novely Trestného zákona, ktorá by to obsahovala. V reakcii na medializované informácie o zabíjaní psov v rómskych osadách o tom informoval riaditeľ odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a enviromentálnej kriminality ÚKP Prezídia Policajného zboru SR  Mário Kern na tlačovej konferencii vo štvrtok 24. septembra 2020.       

„Tak, ako je trestným činom pokiaľ niekto odcudzí plodiny z poľnohospodárskych pozemkov, drevo z lesa alebo ryby z rybníka, akákoľvek krádež živého zvieraťa by bola trestným činom,“ povedal Mário Kern.
Pripomenul, že polícia nevykonáva kontrolu zvierat vo veterinárnej oblasti. Ak občania nahlásia, že sa im nepáči, ako je pes chovaný, vec prejde na Štátnu veterinárnu a potravinovú správu SR. Veterinár udalosť preverí, a ak zistí, že je to za hranicou bežného priestupku, privolá políciu. „Pokiaľ sa vhodným spôsobom nastaví práca polície a ŠVPS SR sme schopní aj na neštandardných miestach vykonať presadzovanie práva vhodnými prostriedkami bez problémov,“ podotkol Mário Kern.

Riaditeľ odboru envirokriminality PPZ Mário Kern a poslanec Peter Pollák

Vo veci týrania zvierat by sa mali vzdelávať policajti v spolupráci s mimovládnymi organizáciami a ŠVPS SR. Policajný zbor pripravuje aj organizačné zmeny, ktoré majú posilniť kvalitu práce policajtov na úseku ochrany zvierat. Trestný čin týrania zvierat by mali ľudia podľa Kerna nahlasovať na telefónnom čísle polície 158.

Poslanec Národnej rady SR Peter Pollák uviedol, že týranie psov nie je problémom rómskych osád, ale ide o celospoločenský problém. Navrhuje, aby sa v rómskych osadách zriadila pozícia environmentalistu, ktorý by dbal o vzťah zviera a človek, ochranu životného prostredia a o odpadky.

Podľa polície krádeže zvierat, spravidla psov, súvisia s páchaním ďalšej protiprávnej činnosti, ako je kruté zaobchádzanie so zvieratami, ich nelegálne usmrcovanie, taktiež so šírením nákazlivých chorôb zvierat s rizikom prenosu na človeka, s uvádzaním produktov zo zvierat do obehu s predpokladom ich možnej škodlivosti pre človeka, ako aj s obchodovaním so zvieratami často aj s medzinárodným organizovaným prvkom.

Prax jednoznačne ukazuje, že ku krádežiam zvierat, najmä so zámerom získať produkt živočíšneho pôvodu, dochádza bez ohľadu na ich majetkovú hodnotu. V  absolútnej väčšine zatiaľ známych prípadov páchatelia usmrcujú zviera spôsobom, ktorý je v rozpore s veterinárnymi predpismi, zviera teda utýrajú.

Na konkrétnych krokoch, ktoré majú zamedziť týraniu zvierat, spolupracuje aj poslankyňa NR SR Anna Zemanová. V najbližšíh dňoch chce predstaviť procesnú mapu, vďaka ktorej sa budú môcť identifikovať medzery v legislatíve a praxi. „Konkrétne pôjde o sledovanie časovej osi od nadobudnutia zvieraťa, jeho chov až po prirodzený úhyn pri spoločenských zvieratách a až po ich ďalšie spracovanie pri hospodárskych. Táto mapa nám pomôže odsledovať, v ktorých lokalitách prichádza k najčastejšiemu týraniu zvierat a ich následnému zabitiu,“ priblížila Anna Zemanová. Predstaviť chce aj veterinárne opatrenia. Budú obsahovať celý proces, od výkonu kontroly pre zamedzenie množenia psov až po represívne opatrenia.

Aktuálne  o sprísnení trestov za týranie zvierat a zanedbanie ich starostlivosti rokuje parlament. Poslanci novelu Trestného zákona posunuli do druhého čítania. Trestná sadzba by sa mala sprísniť z dvoch rokov na šesť mesiacov až tri roky. Tieto skutky by po novom mohli byť zaradené do kategórie trestných činov proti životnému prostrediu. Poslanci navrhujú aj novú skutkovú podstatu trestného činu organizovania zápasov zvierat.

Zdroj: MV SR, TASR

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img