Zrealizovaný prieskum priniesol zaujímavé výsledky, z nich vyberáme:
– štátni zamestnanci vysoko hodnotia zmysluplnosť ich práce, sú im zrozumiteľne zadávané úlohy a majú pocit, že sú ich názory pri práci pomerne zohľadňované, majú jasne komunikované ciele ich práce a dostávajú v práci priestor robiť to, v čom najviac vynikajú.
– menej pozitívne už hodnotia možnosti osobnostného rozvoja a kariérneho rastu na úrade v ktorom pôsobia, či celkovo v štátnej správe. Motivácia nie je systematizovaná, skôr postavená na jednotlivých manažéroch.
– na úradoch vo väčšine prípadov neexistuje cielený motivačný program, alebo ak existuje, nie je dostatočne jasne komunikovaný a zamestnanci ho vo väčšine prípadov nevnímajú.
Výsledky prieskumu budú premietnuté do tvorby pripravovanej koncepcie odmeňovania a rozvoja líderstva. Na workshope boli prediskutované aj odporúčania do budúcnosti, ako napríklad nutnosť posilniť zber dát v štátnej službe o pravidelné mapovanie spokojnosti a motivácie štátnych zamestnancov. Online workshopu sa zúčastnilo viacero lídrov a odborníkov z analytických útvarov a iných špecializovaných a personálnych útvarov, zástupcovia Miestneho úradu mestskej časti Bratislava-Staré Mesto, s ktorým úrad vlády aktuálne nadviazal spoluprácu.
V prípade ďalšieho záujmu o predmetný prieskum alebo výmenu „best practice“ pri príprave dotazníkov za účelom skúmania spokojnosti, spätnej väzby či merania motivácie a angažovanosti zamestnancov v štátnej správe, môžete kontaktovať sekciu štátnej služby a verejnej služby Úradu vlády SR.
Kompletná prezentácia z workshopu: https://www.vlada.gov.sk//sekcia-statnej-sluzby-a-verejnej-sluzby/