Miroslav Košírer / Bratislava / Prezidentka SR Zuzana Čaputová si pripomenula 11. novembra 2020 Deň vojnových veteránov a 102. výročie ukončenia 1. svetovej vojny položením venca k centrálnemu krížu na vojenskom cintoríne v Petržalke – Kopčanoch v Bratislave.
Nakoľko nariadenia ohľadne Covidu 19 neumožňujú zúčastňovať sa vo väčších skupinách, ani na pietnych miestach na cintorínoch, tak najvyšší štátni predstavitelia prichádzali v malých skupinkách, ako napríklad podpredsedovia NR SR, ministri, vojnoví veteráni, členovia občianskych združení, ale aj obyvatelia Bratislavy, kládli vence a kytice k centrálnemu krížu.
Zrnko múdrosti ,, Prvá svetová vojna. Vojna vypukla 28. júla 1914, keď Rakúsko-Uhorsko vyhlásilo vojnu Srbsku. Ako zámienkou poslúžil atentát na následníka rakúskeho trónu Františka Ferdinanda d’Este v Sarajeve. Proti sebe stáli štáty Dohody (na začiatku vojny Francúzsko, Rusko, Spojené kráľovstvo, časom sa pridalo Taliansko, USA, Japonsko) a Ústredné veľmoci (Nemecko, Rakúsko-Uhorsko, ku ktorým sa pridala Osmanská ríša, Bulharsko a ďalšie). Vojnový konflikt trval 5 rokov. Prímerie medzi krajinami Dohody a Nemeckom bolo podpísané v reštauračnom vozni francúzskeho generálneho štábu v lesíku Compiegne vo Francúzsku 11. novembra 1918 o 11. hodine. Straty na oboch stranách predstavovali približne 10 miliónov mŕtvych, asi 21 miliónov ľudí bolo zranených a 7,7 milióna nezvestných. Prvá svetová vojna bola dovtedy najväčším vojenským konfliktom v histórii.“ Ako konštatoval riaditeľ vojenského historického ústavu plk. Mgr. Miloslav Čaplovič PhD.
Foto: Miroslav Košírer
Pre zaujímavosť prikladáme fotografie z minulosti.
Historické foto: Wikipédia
predpokladám, že niektoré fotky sú z vlaňajška. Treba napísať, že sú „ilustračné“, aby niekto neútočil, že sú ľudia bez rúška.