MZ SR |MM| Slovensko patrí v EÚ ku krajinám s najnižším výskytom nákazy týmto vírusom. Nových prípadov HIV infekcie na Slovensku však stále pribúda (tento rok 58 nových prípadov). V roku 2018 bol zaznamenaný historicky najvyšší výskyt HIV infekcie v jednom kalendárnom roku (celkovo 102 prípadov).
Výskyt HIV/AIDS začali úrady na Slovensku sledovať v roku 1985. Do konca tohto júna celkovo zaznamenali 1 253 infikovaných ľudí, z toho Slovákov bolo 950 a zvyšok cudzinci. U 127 osôb prešla HIV infekcia do štádia AIDS, zomrelo 75 HIV infikovaných ľudí, z toho 56 v štádiu AIDS.
Od roku 1985 doteraz je výskyt a proces šírenia nákazy charakterizovaný hlavne dvoma javmi: väčšina prípadov sa v jednotlivých rokoch vyskytla u mužov (len 10-15% podiel žien) a väčšina prípadov HIV infekcie je u občanov Slovenskej republiky prenášaná nechráneným pohlavným stykom (takmer 90% infekcií). Prevažne homosexuálnym. Heterosexuálnym stykom bolo prenesených 20,3 % infekcií.
PODPORÍTE NÁS PRI UKONČENÍ HIV STIGMY?
Môžete tak spraviť dovzdelaním sa o tejto problematike. HIV vírus napáda biele krvinky v krvi a v našich črevách, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie obranyschopnosti. Vyvoláva teda u človeka stratu imunity voči ochoreniam, infekciám a zvyšuje pravdepodobnosť vzniku nádorových ochorení. Ide o nevyliečiteľnú chorobu, ktorej terminálním štádiom je ochorenie AIDS – syndróm imunitnej nedostatočnosti. podávaním liekov, ale možno spomaliť likvidáciu imunitného systému. Včasným odhlením infekcie a nasadením liečby sa dá predísť rozvinutiu AIDS štádia a zabrániť šíreniu v populácii.
BEZPLATNÉ TESTOVANIE
Pri podozrení netreba s testovaním váhať. „Testovanie na prítomnosť anti-HIV protilátok by ľudia s podozrením na HIV infekciu nemali odkladať. Takéto vyšetrenie je v Slovenskej republike prístupné každému. V súčasnosti je už infekcia HIV liečiteľná, ale stále ide o nevyliečiteľné ochorenie,“ vysvetlil hlavný hygienik SR Ján Mikas.
Testovanie ponúka Národné referenčné centrum pre prevenciu HIV/AIDS na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave. Poradne pre problematiku HIV/AIDS fungujú v rámci jedenástich vybraných RÚVZ, ktoré môže klient navštíviť osobne – poskytnú mu poradenstvo s možnosťou bezplatného odberu krvi na vyšetrenie. O odber krvi na testovanie je možné požiadať aj všeobecného lekára. Všetkých 36 regionálnych úradov verejného zdravotníctva poskytuje informácie o HIV/AIDS telefonicky alebo e–mailom. Vlani poskytli 871 telefonických konzultácií.
Viac informácií o tejto zákernej chorobe objavíte v týchto linkoch:
Pre podrobné epidemiologické informácie: https://www.uvzsr.sk/docs/info/epida/HIV_k30jun2019.pdf
O víruse HIV:
http://www.cervenestuzky.sk/hiv/
O AIDS:
http://www.cervenestuzky.sk/aids/