Zelená linka |MM| Rakety, svetlice, petardy či ohňostroje u niekoho síce na pár sekúnd vyčaria úsmev na tvári, ale ich negatívny dopad na životné prostredie tento okamih niekoľkonásobne presahuje. Prosíme zvážte nákup a použitie zábavnej pyrotechniky aj z nasledujúcich dôvodov:
ZNEČISTENÉ OVZDUŠIE
– vybuchovaním zábavnej pyrotechniky sa zvyšuje koncentrácia prachových častíc, tkz. PM10 a PM2,5, chemických látok ako oxid siričitý či oxid dusičitý alebo ťažkých kovov a ich zlúčenín, ktoré sa rozptylom nedostávajú len do ovzdušia, ale môžu presiaknuť do pôdy, podzemných vôd a riek. Vo väčších mestách sa môžu vyskytovať aj zvýšené hodnoty chloristanov nameraných vo vodných tokoch. Zhoršuje sa smogová situácia.
NAHROMADENÝ ODPAD
– problém používania zábavnej pyrotechniky spočívajú aj v množstve odpadu, ktorý zostáva v mestách aj v prírode. Pri odpade z pyrotechniky sa nesprávame tak ako sme zvyčajne zvyknutí, teda odpad odhodiť do smetných nádob, pretože časti odpálenej pyrotechniky sa zvyknú rozletieť aj do niekoľkých metrov alebo na množstvo malých častí. Niektoré z komponentov ešte nemusia byť úplne vyhoreté, takže predstavujú ďalšie riziko pre ľudí aj zvieratá.
OHROZENÉ VOĽNE ŽIJUCE ŽIVOČÍCHY, VTÁKY A INÉ ZVIERATÁ
– voľne žijúce živočíchy majú sluchový aparát oveľa citlivejší ako sluch ľudí a zvuky zachytávajú v inom frekvenčnom rozsahu. Z uvedeného dôvodu sú živočíchy vystavené neprimeranému stresu, čo spôsobuje chaotické správanie a počas úteku sa mnohé z nich zrania, sú dezorientované, opúšťajú svoje prirodzené prostredie a úkryty, hrozia zrážky s dopravnými prostriedkami či zbytočné úhyny. V Tatrách v minulosti uhynulo počas niekoľkých minút až 16 splašených kamzíkov. U vtáctva môže hluk z výbuchov spôsobiť tachykardiu a dokonca smrť. Ohrozené sú aj domáce či hospodárske zvieratá, pre ktoré je prežívanie zvukových efektov vysoko stresujúce a zapríčiňuje mnohé komplikácie. Štatistiky ukazujú, že sa každoročne práve začiatkom roka plnia záchranné stanice a útulky pre zvieratá. Hrozbu pre zvieratá predstavujú aj drobné úlomky zvyškov pyrotechniky a časti nasiaknuté toxickými látkami, ktoré môžu zvieratá skonzumovať.
HROZBA VZNIKU POŽIAROV
Neodbornou manipuláciou sa zvyšuje aj riziko vzniku požiarov na lúkach či v lesoch, čo môže viesť k nezvratným škodám na životnom prostredí. Upozorňujeme, že zákon zakazuje ohňostroje a iné svetelné a zvukové efekty v národných parkoch a chránených územiach minimálne od tretieho stupňa ochrany, pričom v druhom stupni takúto aktivitu musí povoliť orgán ochrany prírody.
ZELENŠIE ALTERNATÍVY
K dispozícií sú už rôzne alternatívy, ktoré môžu riziko potencionálnych ohrození zredukovať. Zaujímavé sú rôzne svetelné a laserové predstavenia, aj keď tie môžu byť energeticky náročné, ale šetrnejšie k životnému prostrediu a jej obyvateľom. Namiesto ohňostrojov môže potešiť estetickým zážitkom tkz. Videomapping. Alternatívu predstavujú aj jednoduché prskavky, ktoré sú bez výrazných zvukových efektov.
Príroda je nám oporou aj v tomto náročnom období, pristupujme k nej s rešpektom, rozumne a s pokorou. A rovnako ku všetkým živým tvorom.
Ako je možné, že predávajú pyrotechniku v Kauflande,s tým,že zavolajte na toto číslo.Zavoláte,vydajú vám tovar a vraj výdajovňa tovaru.Pritom stojím meter od predávajúceho.Inak nepredá,nechápem,kde je kontrola?