Hoaxy a podvody – Polícia SR |MM| Zvyšujúca sa hodnota kryptomien neušla pozornosti mnohých Slovákov.
Vidina rýchleho zhodnotenia peňazí je dôvodom, prečo v týchto dňoch stále viac a viac ľudí ochotne investuje do bitcoinu, etherea a ostatných kryptomien.
Štatistiky hovoria jasne. Za posledný kvartál 2020 vzrástol celkový záujem o kryptomeny o viac ako 86 percent. Za tri mesiace napríklad do kryptomeny Bitcoin investovali viac ako 3,5 milióna. Zdroj: https://finweb.hnonline.sk/…/2278623-slovaci-sa-vrhli…
POZOR, PODVODNÍCI O ZÁUJME INVESTOVAŤ DO KRYPTOMIEN VEDIA
Polícia už registruje prvé podvody v súvislosti s kryptomenami.
Najčerstvejší je prípad z Bratislavy, kde policajti objasňujú prípad nebezpečného obchodovania do kryptomien, pri ktorom 64–ročná poškodená, prišla o celoživotné úspory.
Podľa doposiaľ zistených informácii mala poškodená koncom júna 2020 dostať prostredníctvom jej e – mailovej komunikácie od jednej spoločnosti so sídlom vo Veľkej Británii, ponuku na investovanie do kryptomeny. Poškodená sa ponuku rozhodla využiť. V ďalšom kroku mala prebehnúť komunikácia s údajným vedúcim manažérom spoločnosti, ktorému poškodená poskytla jej prihlasovacie údaje do internetového bankovníctva, a tak z jej účtu bola prevedené suma na iný účet v celkovej hodnote 249,26 eur. Táto suma mala slúžiť ako vstupný kapitál.
O pár dní neskôr dňa 21.07.2020 mal manažér opätovne kontaktovať poškodenú a s jej súhlasom mal najprv uskutočnil transakciu vo výške 30 000,- eur a dňa 27.07.2020 transakciu vo výške 5000,- eur. Poškodená v nasledujúcich mesiacoch zistila, že na účte s kryptomenami, kde mala mať podľa pôvodnej ponuky spoločnosti 60 000,- eur, má naopak mínusovú hodnotu a to: – 6000,- Eur. Po tomto zistení poškodená okamžite kontaktovala políciu.
Takéto konanie je klasifikované ako zločin podvodu a v prípade preukázania viny hrozí osobe, ktorá trestný čin spáchala trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.
Obeťou takéhoto podvodu nemusia byť len seniori, investovanie do kryptomien môže byť veľká neznáma aj pre mladších ľudí.
RADY POLÍCIE
➡️Na investovaní do kryptomien nie je nič zlé. Odporúčame však starostlivo vyberať spoločnosti, cez ktoré chcete investovať. Brookerske spoločnosti často vyžadujú od vás nielen výpis z účtu alebo aj fotografiu vašich dokladov na overenie totožnosti.
➡️Ak si už nejakú vyberiete, overte si jej názov, kontaktné údaje a podmienky investovania. Taktiež si pozrite recenzie od ostatných užívateľov na internete.
➡️Nezabúdajte, že investovanie do kryptomien v sebe ukrýva aj riziko, že ich hodnota môže nielen stúpať, ale aj klesať.
➡️V prípade ak sa ste stali obeťou podvodu, choďte na políciu.
Foto: Pixabay