V súvislosti s tornádom v oblasti Hodonína, ktoré fatálne zlikvidovalo nehnuteľnosti a majetok občanov v obci Hruška a okolí možno čiastočne zasiahne aj Slovensko.
Zo stránky SHMÚ citujeme:
Silné supercelárne búrky postupujú aj na Slovensko
Niekoľko superciel sa aktuálne vyskytuje v tesnej blízkosti nášho územia v okolí okresu Skalica. Tá najjužnejšia z nich už zasiahne aj naše územie a s veľkou pravdepodobnosťou prinesie prívalový dážď, krúpy a silný nárazový vietor. Najvýchodnejšia z týchto superciel priniesla aj tornádo, vyskytlo sa veľmi blízko našich hraníc v Hodoníne. [MŠ]
zdroj: shmu, Fb
Z voľne dostupných zdrojov prikladáme niekoľko záberov a videí z tornáda, ktoré pustošilo časť Českej republiky.
AKTUALIZOVANÉ
Podľa najnovších informácií sa majú búrky presúvať na celú Moravu. Búrka zasiahne aj Kysuce, spolu so silným vetrom a prívalovými zrážkami.
AKTUALIZOVANÉ 24.06. 2021 o 23:48
Dialnica D1 v smere na Slovensko je neprejazdná, popadali na ňu elektrické stĺpy.
Minister Hamáček do postihnutých oblastí na Moravu presmeroval zložky Integrovaného záchranného systému.
Zranených je zatiaľ cca 150 ľudí a stovky nehnuteľností sú poškodené.
Záchranári sa snažia z pod trosiek domov vytiahnuť zavalených ľudí.
UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.
AKTUALIZOVANÉ
Však štát pomoze nie? Matelko sa velice chvalil ze budu pomahat ludom. Tak teraz sa mozu ukazat
veľmi ma bude zaujímať názor odborníkov/podotýkam odborníkov/ na to či tornádo o sile 3až 4,čo je u nás dosť neobvyklé,má priamy súvis s klimatickými zmenami a globálnym otepľovaním
To by toho nebolo aby sa nenasiel volaky hlupak o 5-tej rano ktory sa vyjadri uplne presne konkretne a trefne k clanku ktory sice cital,ale nepochopil
zmena klímy 25. júna 2021, 7:14 – tornada sa uplne bezne vyskytuju v urcitych zemepisnych sirkach. Teda vo svete su beznym javom.
Problem je, ze nikdy neboli ani len nahodou v nasej zemepisnej sirke. V com je problem?
My nemame na to pripravenu infrastrukturu, ziadne stavby (ani rodinne domy) a uplne este ani zachranarov a systemy sledovania tornad.
Inak o nevyhnutnosti pripravit sa na ine nastrahy pochadzajuce prave zo zmien klimy, som pisal pred 10 rokmi. Hladajte clanok v starom archive.
pre zmena klímy: odbornici sa uz v minulosti vyjadrovali, ze klimaticke zmeny povedu k extremnejsim atmosferickym javom.
Česko nieje Slovensko , a Sered s tymto nema nic spolocne, piste članky co sa deje vo fetackej Seredi a ne odveci ,alebo si premenujte stranku a nie že SERED ONLINE ….
Tento plátok by sa mal volať sered a svet online + mudrlanti v diskusii
Spravodajstvo je tu odjakživa. Tak tu necitajte a netrepte
Prvy clanok upozornujuci na vyrazne zmeny a potrebu pripravit sa na ne, som na SOL (aj rescueonline.sk) publikoval dokonca pred 11 rokmi. Pred 10 clanok a nevyhnutne potreby priprav na taketo udalosti som pripomenul.
http://archiv.seredonline.sk/clanky/sme-pripraveni-na-zivelne-udalosti-alebo-stale-dufame-ze-nas-to-zase-bezbolestne-obide/index.html
Miloš Majko 25. júna 2021, 10:34
„zmena klímy 25. júna 2021, 7:14 – tornada sa uplne bezne vyskytuju v urcitych zemepisnych sirkach. Teda vo svete su beznym javom.
Problem je, ze nikdy neboli ani len nahodou v nasej zemepisnej sirke.“
Teraz ale neviem či Česko aj Slovensko patria geograficky do toho istého pásma zemepisnej šírky. Asi bude treba trochu korigovať učebnice zo zemepisu
A teraz trochu z archívnych údajov:
Zoznam tornád v Čechách je dlhý. Začali sa už v roku 1993.
16. 7. Tornádo o sile F2 vo Spálené Poříčí. Škody: Niekoľko sto metrov dlhý pás zničeného lesného porastu.
1997
27. 6. Tornádo o sile F2 v okrese Rokycany. Škody: Zničené sady, lesné porasty, škody na rodinných domoch, strhané ploty a múry, zničenie niekoľkých stodôl.
1998
21. 7. Tornádo o sile F2 v okrese Karlovy Vary. Škody: Značné poškodenie lesného porastu, vytvorené rozsiahle polomy, poškodenie striech niekoľkých domčekov a stodôl.
2000
12. 6. Tornádo o sile F2 v Málková, okres Chomutov. Škody: Početné poškodenie porastov pozdĺž ciest, škody na lesnom poraste, škody na poľnohospodárskych plochách, zdemolovaná športová hala, zničené strechy na poľnohospodárskom statku, poškodený niekoľko domčekov.
2. 7. Tornádo o sile F2 v okrese Pelhřimov. Škody: Zničený lesný porast.
2001
31. 5. Tornáda o sile F3 a F2 v okrese Benešov a okres Havlíčkův Brod. Tornádo bolo spôsobené výskytom supercelární búrky. Vyskytlo sa aj niekoľko sekundárnych savých vírov. Škody: Úplne zničené niekoľko lesov – stromy boli pomliaždenie s či odlomené nad koreňom a odhadzované, zničené niekoľko stodôl a hospodárskych stavieb, poničené niekoľko obytných domov. [6]
20. 7. Niekoľko tornád o sile F2 na Morave. Možný výskyt supercel. Škody: Značne poničené lesné porasty, škody na poľnohospodárskych stavbách, poničená úroda, škody na obytných domoch, poničená záhradkárska kolónia.
2004
Podrobnejšie informácie nájdete v článku Tornádo v Litovli.
9. 6. Veľmi silné tornádo o sile F3 (252 až 332 km / h) v Litovli. Jasná ukážka sily tornáda v obývané oblasti. Škody: zničené či celkom zborené mnoho budov v meste, miestami úplne zničené verejné osvetlenie a dopravné značenie. Lampy boli unášané tornádom aj niekoľko metrov, zničené cesty a chodníky. Poškodených niekoľko parkov a mnoho ďalších, aj pomerne urastených stromov. Poškodenie či prevrátenia automobilov, kontajnerov, telefónnych búdok. Les za mestom v páse niekoľko desiatok metrov širokom a stovky metrov dlhom, bol úplne zničený. Podľa informácii odborníka sa jednalo o najsilnejšie tornádo za posledných 20 rokov: „V stredu v 16.45 h sme odchádzali z profesionálnej stanice Luká do Doksan. Cestou sme zaznamenali približujúce sa búrku, ktorá sa stáčala smerom na Olomouc. Potom, čo sme vyšli na hlavnú cestu z Olomouca do Mohelnice, sme si všimli približujúceho sa lievika visiaceho z oblaku druhu kumulonimbus, po niekoľkých minútach sme vleteli do smršte vody a lístia zo stromu a veľa toho už nevideli, navyše poryvy vetra šmýkali autom do strán . Pomaly sme išli cca 10 minút, než sme sa dostali z najhoršieho„- Martin Možný, SHMÚ
2005
29. 7. Tornádo o sile F2 v Krušných horách. Škody: zničenej strechy budov poľnohospodárskeho družstva, zničené strechy a múry u niekoľkých obytných budov, poničené niekoľko áut.
2007
18. 1. Možné tornádo v obci Třebeň, okres Cheb o sile F2.
28. 2. Tornádo v obci Heřmanice u Jaroměře, okres Náchod o sile F1.
11. 7. Tornádo o sile F1 v lesnom priestore v okolí mesta Trutnov vyvrátilo niekoľko stromov.
19. 7. Tonádo o sile F1 v obci Zbytiny, okres Prachatice strhal niekoľko striech.
28. 9. Tornádo o sile F1 v obci Deštná u Jindřichovho Hradca zničilo strechy a spôsobilo lesné polomy.
2008
25. 6. Supercelární tornádo o sile F2 (v úvahe bol i stupeň F3) na Chrudimsku. Pravdepodobný výskyt sekundárnych savých vírov – lokálne a ostro vymedzené vážne škody na lesnom poraste, značne vzdialené od miesta pôsobenia materského tornáda. Škody: rozsiahle polomy v lesoch, miestami boli staré smrekové lesy úplne zničené. Mnohoročné stromy boli zlomené v polovici a odhodené, niektoré stromy odkôrnenie a „ošklbaných“. Zničeniu mnohých budov, najmä strhnutím striech. Najsilnejší a najničivejšie tornádo od „Litovelského“ tornáda. Škody sú dodnes viditeľné na lesnom polome z letiska Podhořany – smer Krkanka (Železné hory).
2009
26.4. bolo videné tornádo v meste Slaný, okr. Kladno. Škody boli minimálne.
2010
21.6. Prostějov (Kralice). Škody: zničené pole s repkou, žiadne väčšie škody nevznikli. Sila tornáda bola F1.
2011
21.6. Pardubice (Staré Čívice). Škody: zničené budovy a priemyselné objekty. Sila tornáda dosiahla F2.
2013
18. júna – Krnov (mestskej časti Kostelec a Ježník)
27. mája – Chotětov (Viditeľná bola iba tromba, ktorá netrvala ani 3 minúty)
2016
24. mája – Červená Hora. Tornádo zničilo strechu poľnohospodárskej usadlosti, kompletne zrovnalo so zemou murovanou stodolu, zničilo strechy teletníku a kravína a zlikvidoval stromoradia pozdĺž cesty do susedného Žernova. Obec odrezalo od elektrickej energie.
2018
23. septembra – Horšov. Podľa výrazných škôd na statku v Horšov a popadaných stromov v úzkom páse dlhom 3 km bola stanovená intenzita tornáda na F1.
23. septembra – Chrášťany (okres Rakovník). Tornádo sprvu zasiahlo Kněževes a Chrášťany, kde poškodilo strechy domov a vyvrátilo stromy. Potom tornádo spôsobilo extrémne polomy v neďalekom lese a zničilo 2 stožiare vysokého napätia. Tornádo malo intenzitu F1.
2021
24. júna – Hodonín. Tornádo o sile EF-3 až EF-4