MV SR |MM| Vysoká teplota a horúčavy majú veľký vplyv na zdravotný stav každého človeka. Kým príjemné letné počasie a denné svetlo ľudský organizmus nabíjajú energiou, tropické teploty nad 30°C (denné) a 20°C (nočné) môžu organizmus zaťažiť, vyčerpať, spôsobiť malátnosť, závrate, bolesti hlavy až vážne kolapsové stavy a ohroziť zdravie. Odporúčania ako sa počas extrémnych teplôt chrániť počas bežných denných činnosti v rôznych situáciách prinášajú naši odborníci zo sekcie krízového riadenia Ministerstva vnútra SR.
Počas extrémne vysokých teplôt sú ohrozené skupiny obyvateľov: deti do 4 rokov, starší ľudia nad 65 rokov, tehotné a dojčiace matky, ľudia s nadváhou, dlhodobo chorí, ľudia užívajúci lieky na odvodnenie, vysoký krvný tlak či nespavosť, ťažko zdravotne postihnutí, ťažko fyzicky pracujúci ľudia, športovci, administratívni pracovníci v nevhodne upravených kanceláriách či osamelo žijúci.
Najčastejšími zdravotnými rizikami, ktoré prinášajú v týchto dňoch extrémne vysoké až tropické teploty sú dehydratácia, úpal, prehriatie, kŕče či kolaps organizmu. Dehydratácia sa prejavuje smädom, bielym povlakom na jazyku, suchými perami, závraťou, kŕčmi. Potrebné je pomaly v malých množstvách vypiť viac tekutín. Úpal sa prejavuje rozhorúčenou červenou pokožkou, zvýšenou teplotou až horúčkou bez potenia, opuchom, rýchlym silným pulzom, bolesťou hlavy, zmätenosťou, môže končiť bezvedomím. Postihnutého je treba ochladzovať vodou, ventiláciou, postupným podávaním chladných nápojov. Prehriatie sa prejavuje potením, bledosťou, únavou, slabosťou, kŕčmi svalov, zvracaním, studenou a vlhkou pokožkou, pulz a dýchanie sú slabé a rýchle. Tu je treba postupovať ako pri úpale. Kŕče sa prejavujú v oblasti brucha a končatín po veľkých stratách vody a solí z tela silným potením. Treba si oddýchnuť na chladnom mieste, piť tekutiny a masírovať svaly. V prípade kolapsu človeka treba ihneď volať záchranárov na číslo 112 alebo 155.
Prijímanie tekutín počas horúčav je základ. Piť treba často a menšie množstvá. Dospelý by mal počas dňa vypiť 3 litre tekutín. Nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu, chinínu a alkohol. Ideálna je obyčajná či prírodná minerálna voda, ovocné džúsy, iontový nápoj pre prípad potreby. Najvhodnejšie sú vlažné nápoje. Strava sa odporúča ľahko stráviteľná, odev má byť ľahký, vzdušný, svetlých farieb. Vhodná je tiež prikrývka hlavy. V prípade pobytu pri vodných plochách a kúpaliskách sa v čase od 10,00 do 16,00 treba zdržiavať v tieni. V prípade využívania klimatizácie je ideálnou teplotou tá, ktorá nepresiahne teplotný rozdiel 5 – 7°C čím predídeme tzv. teplotnému šoku. Aktivity je vhodné plánovať na ráno alebo večer. Odporúčame tiež používať ľahké svieže vône, osviežujúce spreje s minerálnou vodou a aspoň raz denne sa osviežovať vlažnou (nie príliš studenou) vodou.