MŠVVŠ SR |MM| V novom školskom roku je nevyhnutné, aby na školách bolo bezpečné prostredie. Očkovanie neochráni iba samotných zamestnancov škôl, ale pomáha aj znížiť riziko šírenia koronavírusu, čím zabráni vzniku ohnísk na školách.
V súvislosti s prípravami na nový školský rok je nutné, aby na školách bola čo najvyššia zaočkovanosť. Zamedzí sa tak šíreniu ochorenia v triedach či školách. Rizikovým faktorom je tiež vyšší priemerný vek pedagogického zboru, ktorý sa hýbe približne okolo 45 rokov.
„Chcem preto vyzvať všetkých učiteľov a zamestnancov škôl, aby sa zaočkovali. Je to jediný spôsob, ako v tretej vlne ochránime svoje zdravie a zdravie ľudí v našom okolí. Zároveň takto prispejeme k tomu, aby školy fungovali a aby na nich nevznikali ohniská nákazy,“ uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Zaočkovaním sa človek nielen vyhne ťažkému priebehu choroby, ale chráni aj svoje okolie. Zaočkovaný človek totiž má podľa štúdií aj v prípade infekcie nižšiu vírusovú nálož. To znamená, že je menšie riziko, že nakazí ďalších ľudí. Očkovanie je tiež prínosnejšie než prekonanie ochorenia. To potvrdil nedávny výskum z Biomedicínskeho centra SAV, ako aj zahraničné zistenia. Po očkovaní má človek v tele viac protilátok než po prekonaní ťažkej či ľahkej formy Covid-19.
„Dnes je na internete veľa dezinformácií. No myslím si, že práve učitelia by sa mali snažiť medzi nimi rozlišovať. V škole učiteľ vyučuje vedecké poznatky. A aj tu je dôležité dôverovať vede a výskumu. Klinické štúdie hovoria jasnou rečou. Potvrdzujú, že očkovanie je efektívne a bezpečné. Je dôležité, aby pre funkčný chod škôl využili očkovanie všetci, ktorí majú túto možnosť,“ uzavrel minister školstva.