Pamätným dňom rómskeho holokaustu si pripomíname udalosti, ktoré sa odohrali v noci z 2. na 3. augusta v roku 1944, kde pri likvidácii najväčšieho koncentračného tábora pre Rómov Auschwitz- Birkenau zahynulo podľa najnovších štúdií takmer štyritisíc tristo rómskych mužov, žien a detí. Pri tejto príležitosti Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo v spolupráci s Veľvyslanectvom Spolkovej republiky Nemecko v Bratislave a občianskym združením Freunde der Bruno Walter Musiktage podujatie, ktorého súčasťou bolo otvorenie výstavy „Prenasledovanie Rómov v období slovenského štátu“ a koncert v podaní Imricha a Pavla Farkašovcov.
Autorom výstavy je historik Matej Beránek, ktorý k exponátom povedal: „Výstava reflektuje konkrétne kroky, ktoré uskutočnil slovenský štát v oblasti protirómskej politiky. Od zavádzania pracovnej povinnosti, reštrikcie v každodennom živote, propagandu namierenú proti Rómom až po represálie po vypuknutí Slovenského národného povstania.“
Martin Korčok, riaditeľ Múzea holokaustu a zástupca delegácie Slovenskej republiky v Medzinárodnej aliancii pre pripomínanie holokaustu (IHRA) doplnil: „Zanedbávanie genocídy Rómov počas holokaustu prispelo k predsudkom a diskriminácii, ktoré mnohé rómske komunity stále zažívajú. Pociťujúc zodpovednosť čeliť takýmto formám rasizmu a diskriminácie sme v Medzinárodnej aliancii (IHRA) prijali definíciu anticiganizmu/ protirómskej diskriminácie. Bolo by veľkým prínosom pre obyvateľov našej krajiny, ak by sa táto definícia presadila aj v Národnej rade Slovenskej republiky. Tá už v minulosti vyslovila súhlas s pracovnou definíciou antisemitizmu vypracovanou IHRA.“
Súčasťou podujatia bol aj spomienkový koncert v podaní talentovaných muzikantov: huslistu Imricha Farkaša a klaviristu Pavla Farkša. Obaja predviedli známe skladby židovskej hudobnej kultúry. Koncert bol venovaný všetkým obetiam ale aj preživším.
Putovná výstava odštartovala v Seredi a postupne bude inštalovaná v ďalších mestách na Slovensku.