MŽP SR |MM| Svetové špičky sa stretli na jednom mieste s jednou témou – Klíma a biodiverzita. Tento týždeň sa otvorili brány dlho očakávanej výstavy Expo Dubaj 2020. Slovenský pavilón navštívil minister životného prostredia Ján Budaj so svojou delegáciou, podpredsedom vlády a ministrom hospodárstva Richadrom Sulíkom a veľvyslancom Slovenska v Spojených Arabských Emirátoch Michalom Kováčom. Minister prišiel do Dubaja s cieľom uskutočniť medzinárodné stretnutia a otvoriť významné diskusie. V Slovenskom pavilóne svoje miesto našla aj podnikateľská „enviro“ misia.
Minister životného prostredia Ján Budaj so svojou delegáciou je prvou slovenskou delegáciou, ktorá sa zúčastňuje Svetovej výstavy Expo Dubaj 2020. Podnikateľská misia MŽP chce svetovému trhu ukázať prínos a inovačné technológie, ktorými dosiahnu zníženie environmentálnych problémov. Nachádzajú sa tu firmy ako Sensoneo, Innobat, Elis Tech, Archee Tech, BIOELEKTRA SE, Paraplast / Panara a.s, Saftra Photonics a E-vision. Celosvetovou výstavou v prvom týždni dominuje téma Klíma a biodiverzita. Šéf envirorezortu Ján Budaj otvorí významné diskusie a podnikateľské fóra so svetovými lídrami. „Slovensko je inovačná krajina a dnes to môžeme ukázať na pôde svetovej výstavy,“ dodal minister Ján Budaj.
Podujatie chce počas nasledujúcich dvoch týždňov inšpirovať predstaviteľov štátov, podnikateľov a ľudí ako môžu bojovať s klimatickou zmenou a zároveň zachovať biodiverzitu. Prvou zastávkou slovenskej delegácie bola tematická zóna Mobilita, ktorá je pod gesciou Spojených Arabských Emirátov. Práve expozícia v tejto zóne zdôrazňuje, že dnešná generácia má v rukách budúcnosť našej planéty. Vývoj pohybu ľudstva počas celej našej existencie napreduje a je iba na nás ako bude vyzerať o niekoľko rokov. Delegácia ministra životného prostredia pokračovala návštevou maďarského, ruského a vatikánskeho pavilónu. Južní susedia svoju prezentáciu postavili na podzemných vodách vzhľadom na to, že práve voda je veľkým bohatstvom Maďarska. Ruský pavilón stavil sa silu ľudskej tvorivosti a odpovedá na zásadnú otázku – ako si ľudstvo môže porozumieť aj napriek rozdielom.