ISSN 1337-8481

streda, 30. októbra, 2024

Európsky deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi, práca ICOSL MV SR       

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MV SR |MM|   Európske krajiny si 18. októbra  symbolicky pripomínajú deň boja proti obchodovaniu s ľuďmi. Hoci je táto skutočnosť desivá, predaj ľudí patrí stále medzi najvýnosnejšie nelegálne kriminálne aktivity. Problematike sa intenzívne venuje aj Ministerstvo vnútra. V tomto roku sme zaznamenali 36 obetí obchodovania s ľuďmi. Prvýkrát v histórii zaznamenávania týchto údajov sa vyskytol prípad nezákonnej adopcie dieťaťa. Novým otrasným prípadom bolo tiež sexuálne vykorisťovanie dievčat, ktoré má na svedomí vlastná rodina.

V r. 2021 (k 30. 09. 2021) slovenské orgány identifikovali 36 obetí obchodovania s ľuďmi, z toho 16 mužov (z toho 3 deti) a 20 žien (z toho 8 detí). Išlo o 34 slovenských občanov a 2 cudzincov pochádzajúcich z Vietnamu. Obchodníci s ľuďmi zneužívali obete sexuálne, na natáčanie pornografie, na vykonávanie nútenej práce, prípadne prinútili svoju obeť vstúpiť do nedobrovoľného manželského zväzku s cudzou osobou a neštítili sa ani rôznych kombinácií zneužívania. Prvýkrát v histórii zaznamenávania štatistických údajov k obchodovaniu s ľuďmi sa vyskytol aj prípad nezákonnej adopcie dieťaťa v rámci obchodovania s ľuďmi.

Muži boli obchodovaní najmä za účelom nútenej práce a v jednom prípade nútení aj na  páchanie trestnej činnosti. ženských obetí tradične prevláda sexuálne vykorisťovanie alebo nútená prostitúcia. V r. 2021 bolo takto vykorisťovaných 14 ženských obetí, z toho 7 dievčat. Najmladšie malo v čase náboru len 13 rokov. Najotrasnejšie prípady sexuálneho vykorisťovania dievčat má na svedomí vlastná rodina. V jednom prípade matka závislá od alkoholu nútila svoju dcéru vykonávať pohlavné styky s klientami, ktorých jej sama zadovážila, za sumy od 2 do 5 eur.

Trend vnútroštátneho obchodovania s ľuďmi z predchádzajúcich rokov sa opakuje. Tretina identifikovaných obetí bola vykorisťovaná v Spojenom kráľovstve Veľkej Británie a Severného. Napriek skutočnosti, že Spojené kráľovstve Veľkej Británie a Severného Írska už nie je členskou krajinou Európskej únie, stále je najčastejšou krajinou, kde sú slovenské obete vykorisťované.

Slovenská republika sa však orientuje aj na pomoc obetiam obchodovania s ľuďmi, a to prostredníctvom špecializovaného Programu podpory a ochrany obetí obchodovania s ľuďmiUvedený program je v gescii Informačného centra na boj proti obchodovanie s ľuďmi a prevenciu kriminality Ministerstva vnútra Slovenskej republiky. Tento rok poskytovalo Ministerstvo vnútra SR pomoc a podporu prostredníctvom tohto špecializovaného programu 30 obetiam obchodovania s ľuďmi. Detské obete do programu nevstupovali, to však v žiadnom prípade neznamená, že im nebola poskytnutá pomoc. Situáciu dieťaťa v prvom rade posudzujú orgány sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.

Podrobnejšie k aktuálnej situácii v boji proti obchodovaniu s ľuďmi nájdete tu:

https://www.minv.sk/?aktuality-obchodovanie-s-ludmi&sprava=aktualny-stav-obchodovania-s-ludmi-v-slovenskej-republike

 

V prípade akýchkoľvek otázok, pochybností či obáv  je občanom k dispozícii bezplatná Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi – 0800 800 818.  Linka je nielen preventívny a konzultačný nástroj, kde volajúci získa informácie o problematike obchodovania s ľuďmi, ale slúži aj ako kontaktný bod pre potenciálne obete obchodovania s ľuďmi alebo pre ich blízkych. Operátori linky poskytnú usmernenie a pomoc. Národná linka pomoci obetiam obchodovania s ľuďmi 0800 800 818 je dostupná denne od 8. do 20. hodiny.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img