ISSN 1337-8481

pondelok, 25. novembra, 2024

Minister vnútra odovzdal envirokriminalistom nové dopravné prostriedky do náročného terénu

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MV SR |MM|  Globálna diskusia o klimatických zmenách a ochrana životného  prostredia sú kľúčovou témou aj v našej spoločnosti. Vláda sa preto v programovom vyhlásení zaviazala posilniť výkonnosť orgánov činných v trestnom konaní s dôrazom na boj s organizovanými formami envirokriminality. „Jej dôsledky vnímame všetci citlivo, napríklad v štatistickom náraste vyšetrovanej trestnej činnosti cítime zmenu postoja občanov k životnému prostrediu,“ povedal minister vnútra Roman Mikulec pri dnešnom oficiálnom odovzdaní novej techniky policajtom z úseku environmentálnej kriminality.

 

Envirokriminalisti dostali do výbavy terénne vozidlá, štvorkolky  a člny obstarané v rámci projektu „Posilnenie kapacít PZ v boji proti environmentálnej trestnej činnosti“. Technika je plne financovaná z dotácií  Environmentálneho fondu, s ktorým ministerstvo vnútra uzavrelo zmluvu o poskytnutí podpory vo výške 2,5 mil. eur.

Počet zistených a oznámených enviromentálnych trestných činov na Slovensku každoročne stúpa, napríklad za  minulý rok to bolo 3421 prípadov, pričom polícia začala trestné stíhanie v 1800 prípadoch a vzniesla 912 obvinení. Objasnenosť tejto trestnej činnosti sa pohybuje v priemere okolo 55 – 60 percent.

Environmentálnymi trestnými činmi sú podľa Trestného zákona  ohrozenie a poškodenie životného prostredia, pytliactvo, nezákonné nakladanie s odpadmi, znečisťovanie vody, pôdy a vzduchu, porušovanie ochrany fauny a flóry, protiprávne výruby stromov, krádeže dreva, pytliactvo, ohrozovanie zdravia závadnými potravinami, čierne stavby a samozrejme týranie zvierat.  Dokumentovanie väčšiny z nich sa odohráva v život a zdravie ohrozujúcich podmienkach, častokrát v zlom počasí a v tme.

 

Minister vnútra preto vyzdvihol úsilie policajtov  z odboru odhaľovania nebezpečných materiálov a environmentálnej kriminality Prezídia PZ  vedeného plk. Mariom Kernom, ktorí veľmi aktívne participovali na príprave verejného obstarávania. „Výsledkom ich úsilia sú nielen špičkové vozidlá a člny, ale aj bezmála 400-tisícová úspora oproti pôvodnému rozpočtu,“ spresnil Roman Mikulec.

 

Za proaktívny a partnerský prístup pri napĺňaní cieľov projektu a ústretovosť pri jeho ďalšom pokračovaní sa minister poďakoval riaditeľovi Environmentálneho fondu Ľubomírovi Vačokovi, ktorý sa zúčastnil na oficiálnom akte odovzdávania. „Správanie jedincov a organizovaných skupín, ktorí neberú  ohľad na  stav nášho životného prostredia, nám nie je ľahostajný, preto ma teší úspech tohto projektu“, skonštatoval Ľubomír Vačok.

 

Šéf envirokriminalistov Mario Kern je presvedčený, že nová kvalitná technika ich posunie vo odhaľovaní trestnej činnosti, keďže pri jej výbere vychádzali z praktických skúseností, keď mali častokrát problém dostať sa na miesto činu. „Okrem vozidiel bude náš útvar vybavený modernou záznamovou a fotodokumentačnou technikou, mojím cieľom je vybudovať  vysokošpecializovaný, dobre vycvičený a špičkovo vybavený tím kriminalistov,“ dodal.

 

Odbor envirokriminality pred už pred dvomi rokmi inicioval zásadné zmeny v trestných kódexoch, na základe ktorých  trestné činy proti životnému prostrediu riešia  vyšetrovatelia služby kriminálnej polície. Predtým sa tomu venovali zväčša policajti obvodných oddelení, čo sa vzhľadom špecifiká tejto trestnej činnosti neosvedčilo. Od apríla 2019 sú súčasťou štruktúry odborov kriminálnej policie na krajských policajných riaditeľstvách operatívne oddelenia envirokriminality, na každom působí 7 policajtov, ktorým pri vyšetrovaní, vrátane skráteného, pomáhajú 4 vyšetrovatelia.

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img