MZ SR |MM| Ministerstvo zdravotníctva SR upozorňuje pacientov v domácej liečbe ochorenia COVID-19, aby nepodcenili hrozby tohto ochorenia. Po pozitívnom teste na ochorenie je nevyhnuté kontaktovať svojho všeobecného lekára. To treba urobiť aj v prípade, že nepotrebujete PN. S lekárom konzultujte Váš aktuálny zdravotný stav a spôsob liečby. Rezort zdravotníctva pripomína zverejnené prehľadné dokumenty, ktoré pacientom pomôžu pri liečbe.
Rezort zdravotníctva pripomína niekoľko graficky prehľadných dokumentov, ktoré pomôžu pacientom s COVID-19. “Pokyny pre pacientov a príbuzných“ popisujú základné zásady karantény a liečby v domácom prostredí, ako aj situácie, kedy je potrebné kontaktovať záchranku. V dokumente “Pediatrické odporúčania manažmentu detského a dospievajúceho pacienta v súvislosti s ochorením COVID-19“ je podrobne rozpracovaný postup pri liečbe detí. Dokumenty sú zverejnené na stránke standardne postupy.sk tu
Hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo Adriana Šimková upozorňuje na dôležitosť kontaktovania svojho lekára po pozitívnom PCR teste. “Liečbu a svoj zdravotný stav by mal pacient v domácom liečení riešiť s obvodným lekárom. Preto by mal svojho lekára kontaktovať vždy, keď je u neho potvrdené ochorenie COVID-19 a to aj v prípade, že nepotrebuje byť uznaný práceneschopným,“ upozorňuje Šimková. Odporúča aby mal každý v domácnosti teplomer. Ľudia s vysokým tlakom aj tlakomer a najmä seniori a ohrozené skupiny aj pulzný oxymeter na prst. “Tento prístroj meria množstvo kyslíka (saturáciu) v krvi, merajte si ju na viacerých prstoch. Lekárovi volajte, ak saturácia poklesne pod 94%, ak poklesne pod 90%, volajte rýchlu zdravotnú pomoc,“ upozorňuje hlavná odborníčka. Upozorňuje na dôležitosť konzultácie s lekárom pri zhoršení zdravotného stavu.
Základné zásady po pozitívnom teste na COVID-19
• Po pozitívnom PCR teste dodržiavajte karanténu (pozitívny antigénový test antigénový test si nechajte potvrdiť PCR).
• Kontaktujte všeobecného lekára pri pozitívnom teste PCR/Ag test bez ohľadu či ste bez príznakov alebo už máte ťažkosti.
• Píšte si poznámky o svojom zdravotnom stave, pre lekára prípadne RZP.
• Pravidelne si merajte teplotu 2 x denne.
• Merajte si tlak a pulz (2x denne) a saturáciu (2-3 x denne, najmä rizikové skupiny)
• Majte pripravený zoznam užívaných liekov – pre prípad hospitalizácie.
• Pravidelne vetrajte.
• Hovorte o svojom zdravotnom stave
• Prípadné zhoršenie zdravotného stavu konzultujte s lekárom prípadne volajte 112 (155)
Nemocnice nie sú podľa odborníkov schopné poskytovať zdravotnú starostlivosť!!!
Čo pódiový rečníci protestov proti mne tí ju vedia hromadne poskytovať?
Čoboli.
a nebudú.
Ako mám informovať svojho lekára ,keď nedvíha telefón.
treba pozreť na ich stránky aké má aktuálne číslo.
V praxi to vyzerá tak, že ak si doma s covidom, tak čakáš či sa ti pohorší alebo nie. Dosť blbé. Lebo keď sa pohorší, potom to naberie rýchly spád. A začiatok nedokážeme podchytiť medikamentóznou liečbou.