Počas socializmu, teda hlavne v sedemdesiatych rokoch bolo hodne vecí z „bakelitu“. Materiál bol charakteristickej tmavohnedej farby a vyrábali z neho nielen nočné a stolové lampy, ale aj obaly na výrobky hlavne technického charakteru. Aj klasický telefón bol z „bakelitu“. Inak materiál to bol fakt trvanlivý, nestrácal vlastnosti, farbu a jedine na čo bolo treba dávať pozor, bolo jeho mechanické poškodenie rozbitím.
V múzeu máme aj Pastu na umývanie rúk, teda určitý druh Solviny. Pamätáte sa ešte na klasickú Solvinu? Tá bola balená aj v plechových a plastových krabičkách. Tú fakt starú zabalenú v papierovej krabici žiaľ ešte nemáme…
Z Českej republiky dorazilo aj staručké Človeče nezlob se. Vlastne „len“ krabička s hernými plochami bez figúrok a hracej kocky. Škoda, no originál má snáď pol storočie, takže nejaká tá strata a poškodenie sú určite tolerovateľné.
Súbor časopisov Dikobraz humorným spôsobom prináša revolučné udalosti a niekoľko čísel rovnako našlo priestor v múzeu.
Do vitríny s originálnou zástavou NDR, mincami, mapami, medailou a fragmentom Berlínskeho múru, ktorý v roku 1990, teda v čase jeho búrania som si osobne z múru odrazil, pribudla aj knižka s turistickými zaujímavosťami bývalej Nemeckej Demokratickej Republiky.
Staré skrutkovače, „nebožiec“ v rôznych veľkostiach a tzv. „vadaska“, teda bakelitová elektrikárska skúšačka poslúžia ako spomienky na minulosť pre nejedného starého majstra.
Exponáty do Múzea totality pribúdajú prakticky na týždennej báze, teda nestíhame ich prezentovať v novinách. Snáď dlhé zimné večery pomôžu..
– – –
Exponáty Múzea totality sú postupne dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:
https://www.muzeumtotality.online/
Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:
Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.
Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.
Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.
Človeče nehnevaj sa ,to je jedna s mojich obľúbených hier ,ktorá sa dá hrať vždy .
Narodil som sa, bola tu vláda kokotov, no a nič sa nezmenilo stále nejaká kokot banda sľubuje že bude dobre.
A ty si čo? Čo si v živote dokázal? Nedávaj svoje mená druhým!