MŽP SR |MM| Súdny dvor Európskej únie v Luxemburgu dnes rozhodol o pokračovaní trestného konania v prípade Mečiarových amnestií, ktoré sú krvavou škvrnou v dejinách Slovenskej republiky. Rozhodnutie Súdneho dvora EÚ vlieva nádej v spravodlivosť a právoplatné odsúdenie zločinov spáchaných v 90-tych rokoch 20. storočia. Konkrétne ide o násilné zavlečenie Michala Kováča ml., syna vtedajšieho prezidenta, do cudziny v auguste 1995, ale aj o ďalšie zločiny, ktoré súvisia s násilným zavlečením. Dnes si opätovne Ján Budaj, minister životného prostredia, pripomenul s Igorom Matovičom, predsedom hnutia OĽANO, Annou Remiášovou, poslankyňou Národnej rady SR, matkou zavraždeného Róberta Remiáša a vyšetrovateľom násilného zavlečenia Petrom Vačokom, že organizátori a vykonávatelia únosu a vraždy neboli doteraz potrestaní.
Súdny dvor Európskej únie dnes vyhlásil rozhodnutie, podľa ktorého je možné pokračovať v trestnom konaní a nič nebráni ani vydaniu európskeho zatykača na obžalovaných.
Vladimír Mečiar, vtedajší predseda vlády SR, vydal v marci 1998 amnestie pre páchateľov únosu Michala Kováča ml. už v prvé hodiny, čo sa stal zastupujúcim prezidentom SR. Stalo sa tak, hoci už v tom čase z vykonania násilného zavlečenia bola dôvodne podozrivá Slovenská informačná služba (SIS), štátny orgán, za ktorý zodpovedal predseda vlády, ten istý Vladimír Mečiar.
Mečiarove amnestie sú podľa ministra Jána Budaja krvavou škvrnou v histórii Slovenska. Podčiarkol, že Slovensko je členom Európskej únie, kde platí právo a spravodlivosť. Nádej na dôsledné vyšetrenie politických zločinov a udalostí z 90-tych rokov 20. storočia stále žije. „Únos prezidentovho syna nemá v našich dejinách obdoby, súvisí s ním aj vražda Róberta Remiáša. Nastoleniu spravodlivosti zabránili v 90-tych rokoch priamo špičkoví politici a ústavní činitelia. Spravodlivosť má teraz na Slovensku konečne otvorené dvere a verím, že sa jej všetci dočkáme. Ľudia na Slovensku si zaslúžia krajinu, kde vládne právo, spravodlivosť a nedochádza k zneužívaniu moci,“ zdôraznil minister.
Zrušenie Mečiarových amnestií v Národnej rade SR (NR SR) dlhodobo inicioval Ján Budaj ešte ako opozičný poslanec NR SR. Platili devätnásť rokov a ich zrušenie napokon potvrdila NR SR v apríli 2017.
Róbert Remiáš prišiel o život pri výbuchu auta 29. apríla 1996 v Bratislave na križovatke ulíc Botanická, Karloveská a Devínska cesta. Podľa všetkého motívom tohto brutálneho činu bolo Remiášovo priateľstvo s korunným svedkom únosu Oskarom Fegyveresom, vtedajším príslušníkom SIS, ktorý ako prvý vypovedal pred policajným vyšetrovateľom Petrom Vačokom, že tento teroristický čin spáchala SIS. Po svojej výpovedi v obave o svoj život Fegyveres utiekol do zahraničia a Róbert Remiáš mu až do zavraždenia robil spojku s domovom. Vražda Róberta Remiáša nebola do dnešných dní vyšetrená.
čo keby ste začali vyšetrovať podvody mladého Kováča
Kováč okradol štát a teraz slúži za odmenu slovenskému štátu. Dokonca pani prezidentka mu dala poverenie, aby mohol pracovať pre slovenskú republiku. Kočnerov kamoš spolupachatelia.
Pán Budaj? To je ten co bol davat kvety na výrocie Remiasa? Mafiana ktory bol popraveny za to co robili mafiani? Boha zas tej Budaj. Majkov vzor 😀 😀
Pán Budaj je jedna stbacka špina čo sa všade pcha ,to ho ozaj nemá kto odpratať ,prizivnika.
Jozef, tvojim komentom si tu na SOL /niekomu/ riadne vstúpil na otlaky
Osral pes celého Kováča
Budaj by nám radšej mohol vysvetliť čo stojí na ratani medveďov 6,5 milióna poprípade ako sa chránia sysle za 5,5 milióna
Sopornan 18. decembra 2021, 17:00.Všetko vždy bolo, a bude v rámci zákona.a nikdy inak 💲