Aj príprava stretávky spolužiakov zo strednej školy po 35 rokoch od maturity môže byť prínosom pre Múzeum totality založené v Seredi.
Bohuš Ďurčo na stretnutie neprišiel „naprázdno“ a po prehľadaní povaly a nejakých šuflíkov našiel niekoľko zaujímavostí, z ktorých niektoré už sú vyložené vo vitrínach múzea.
Starý klasický oranžový maják tak pred štvrť storočím odmontovaný pravdepodobne z nákladného auta alebo kombajnu, teda už čaká na maják modrý pochádzajúci z vozidla Verejnej bezpečnosti, ktorý je momentálne v riešení.
Perličkou pre súčasných majstrov je celokovová ručná elektrická vŕtačka, pri pohľade na ktorú „vypadajú vlasy“ každému súčasnému bezpečákovi. Už na prvý pohľad by používanie takejto vŕtačky bolo v dnešnej dobe životu nebezpečné a s najväčšou pravdepodobnosťou by prúdový chránič pri jej zapnutí reagoval okamžite. Podľa informácií starých majstrov, by bolo potrebné pre prácu s ňou uzemnenie, alebo dobrá životná poistka. Nie, nepoteším neprajníkov – vŕtačka nebude slúžiť na prácu a dokonca nebude jej funkčnosť ani skúšaná !! No exponátom múzea už je.
Učňovská knižka z SOUs Trenčín je uložená pri ostatných materiáloch aj z mojej osobnej histórie. V prípade tohto exponátu rešpektujem prosbu jej vlastníka a nelistujem školské výsledky. 😉
Ale preukaz na tank ma „dorazil“ To je fakt zaujímavý dobový originálny doklad a za jeho zachovanie bývalému spolužiakovi Bohušovi patrí vďaka.
50 Mariek bývalého východného Nemecka (NDR – DDR) rovnako doplnilo už jestvujúcu zbierku predmetov týkajúcich sa tohto štútu riadeného totalitným politikom Erichom Honeckerom.
Odznaky prevažne z predrevolučnej doby boli starostlivo roztriedené a niektoré z nich sú už tématicky zaradené v jednotlivých vitrínach.
Takže ďalšie exponáty našli svoje miesto a viditeľné sú v Múzeu totality a po ich spracovaní aj na online webe múzea.
Ako novinku v budúcnosti do priestorov múzea pripravíme aj online webkameru, ktorá umožní prenos diania v múzeu a to hlavne na prednáškach, diskusiách a nahrávaní programov o histórii.
– – –
Exponáty Múzea totality sú postupne dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:
https://www.muzeumtotality.online/
Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:
Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.
Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.
Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.