V dňoch 9. – 10. marca 2022 sa v Piešťanoch konala konferencia určená pre vychovávateľov z Centier pre deti a rodiny na Slovensku. Organizátorom bolo Ústredie práce , sociálnych vecí a rodiny, Fórum riaditeľov a zamestnancov detských domovov a SPDDD Úsmev ako dar.
Konferencia spojená s oceňovaním vychovávateľov
Na konferencii sa stretlo 110 účastníkov osobne a 59 účastníkov online formou. Vychovávatelia z centier pre deti a rodiny mali možnosť vypočuť si rôzne príspevky od odborníkov. Témy boli zamerané na zlepšenie výchovy dieťaťa žijúceho v CDR
Súčasťou konferencie bolo aj ocenenie 25 vychovávateľov z rôznych kútov Slovenska za ich profesionálnu prácu. Za prínos v oblasti výchovy, vedenie detí k športu, kultúre a hodnotám dôležitých pre ich rozvoj, za nezištnú podporu a sprevádzanie v živote dieťaťa ako aj za pomoc pri zvládaní náročných situácií v centre počas pandémie COVID-19 bola ocenená aj Martina Krejčiová, vedúca výchovy z Centra pre deti a rodiny v Seredi.
Od práce v školstve po vedúcu výchovy v CDR
Martina Krejčiová pracovala zo začiatku v školstve a neskôr 12 rokov ako vychovávateľka na samostatne usporiadanej skupine v Trnave. Do Serede prišla pracovať ako špeciálna pedagogička na špecializovanú skupinu pre deti s duševnými poruchami na Kasárenskej ulici. Po nástupe Jána Jankulára do funkcie riaditeľa CDR v Seredi začala pracovať ako vedúca výchovy. Má na starosti koordinovanie skupín , prácu s deťmi a vychovávateľmi, nastavenie a fungovanie skupín, riešenie škôl, prácu s odborným tímom, harmonogramy služieb, akcie pre deti , letnú a zimnú činnosť detí a pod.
Práca vychovávateľky je podľa slov Martiny Krejčiovej náročná a nie je to zamestnanie ale poslanie. Vychovávateľ dáva dieťaťu, ktoré prišlo z rôznymi traumami do centra, to čo nemalo v rodine, pripravuje ho na život, rieši s deťmi ich starosti a zdieľa s nimi ich radosti. Snaží im dať to najlepšie zo seba. Je veľkou radosťou pre vychovávateľa a celý odborný tím, keď sa dieťaťu darí, dokončí si školu, zamestná sa a je úspešný v živote.
Bližšie informácie o Centre pre deti a rodiny v Seredi
V CDR sú 4 samostatné skupiny, kde na každej žije 10 detí od 3 do 18 rokov. Žijú tam ako v rodine, učia sa variť, upratovať, pripravujú sa na vyučovanie, pomáhajú s nákupmi aj s menšími deťmi, majú rôzne športové, kultúrne aktivity. V domčeku na Kasárenskej je 14 detí, ktoré majú rôzne psychiatrické diagnózy, tam je práca vychovávateľa ešte náročnejšia. V areáli CDR sa nachádzajú aj 2 byty pre mladých dospelých, ktorí sa rozhodnú zotrvať v centre aj po dovŕšení 18.roku života. Tam je kapacita 8 detí. Ďalej máme 3 profesionálne rodiny, kde je v súčasnosti umiestnených 6 detí. A práca vedúcej výchovy obsahuje aj prácu s nimi. „Ja sa nezúčastňujem priamo práce v skupine, ale viem všetko dôležité okolo každej skupiny, každého dieťa a každého vychovávateľa,“ približuje svoju prácu Martina.
Prekvapenie aj slová vďaky
A čo hovorí Martina Krejčiová na to, že ocenenie získala? „Bola som veľmi milo prekvapená, lebo som vôbec netušila, že ma riaditeľ CDR v Seredi Ján Jankulár navrhol. Touto cestou sa mu chcem za to poďakovať a aj tým mi dal najavo, že je s mojou prácou spokojný. Veľmi si to vážim a budem sa snažiť robiť svoju prácu ešte lepšie ako doteraz. Musím povedať a pochváliť nášho pána riaditeľa za jeho úžasnú prácu a za dobrú spoluprácu, ktorú medzi sebou máme. Taktiež chcem poďakovať všetkým vychovávateľom či už samostatným alebo pomocným za ich prácu, že zvládajú ťažké časy čo sme mali počas pandémie a aj teraz keď sa musíme pripraviť na príchod detí z Ukrajiny. Ďakujem aj ostatným zamestnancom . Ako som povedala, bez vychovávateľov by centrum nefungovalo a ich práca nie je prácou , ale poslaním. Do práce dávajú srdce a lásku.“