Múzeum holokaustu v Seredi pripravilo v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR výstavu Židovský kódex – temný príbeh histórie. Slávnostné otvorenie sa konalo 4. apríla za prítomnosti podpredsedu Národnej rady Slovenskej republiky Gábora Grendela , podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja Mareka Neštického, riaditeľa Múzea holokaustu Martina Korčoka a prítomní boli aj predstavitelia Slovenského národného archívu na čele s riaditeľom Ivanom Tichým.
Výstava dokumentuje zásah zákonov, vládnych nariadení či vyhlášok do každodenného života židovského obyvateľstva, vrátane obmedzenia občianskych, náboženských, spoločenských a osobných práv. Riaditeľ múzea Martin Korčok k výstave povedal: „Temné príbehy žiaľ píše aj súčasnosť. Pre nás je to signál k zintenzívneniu vzdelávania v oblasti ľudských práv. Nie táto „minca“ nemá dve strany! Zlo je zlo a našou úlohou je ho odsúdiť a rázne sa proti nemu postaviť. V opačnom prípade ho v tichosti legitimizujeme. No a kam to môže zájsť, vidíte aj v našom múzeu.“
Židovský kódex bol prijatý slovenskou vládou 9. septembra 1941. Išlo o vládne nariadenie obsahujúce súbor protižidovských predpisov. Nezavádzal len povinné označenie Židov žltou hviezdou ale nariaďoval aj desiatky ďalších diskriminačných a ponižujúcich opatrení a zobral im veľkú časť ľudských a občianskych práv. Židia boli definovaní na etnickom aj náboženskom princípe. Osoby spĺňajúce definíciu Žida boli pozbavené viacerých základných práv, všetkého nehnuteľného a časti hnuteľného majetku, vzťahovala sa na nich „pracovná povinnosť“. Práve vystavené exponáty majú za cieľ priblížiť návštevníkom jedno z najtragickejších období histórie Slovenska prostredníctvom zachovaných archívnych dokumentov. Návštevníci múzea si môžu pozrieť výstavu do 10. mája 2022.