Gymnázium Vojtecha Mihálika Sereď / Katarína Valábková, Ľubica Štefáková, Alžbeta Tabačková / O tom, že cestovanie rozširuje obzory, niet pochýb. Ak je navyše spojené so zmysluplným programom a jasným cieľom, so spoznávaním iných kultúr a čarovných miest Starého kontinentu, možno hovoriť o takmer ideálnom cestovaní.
Prvá mobilita v rámci projektu Erasmus+ Gymnázia Vojtecha Mihálika Sereď Nie extrémizmu- nezabudni na minulosť sa k tomuto ideálu blížila. Jej program dokonale vystihuje nadpis: „Rozoznávanie „fake news“ a propagandy na sociálnych sieťach a hodnotenie zdrojov informácií.“ Potrebné a aktuálne, však?
Kroky študentov štyroch partnerských škôl projektu financovanom EÚ (Slovensko, Portugalsko, Španielsko, Taliansko) viedli od 28.3. – 1.4.2022 do mesta Leonforte na Sicílii, kde sídli lýceum „E. Medi-Vaccalluzzo“, skvelý a starostlivý hostiteľ tejto mobility.
Už pri pristávaní sme sa kochali malebnými pahorkami Sicílie, ktorým dominovala zasnežená Etna, a romantickými mestečkami na ich úbočiach. Významným zdrojom spoznávania miestnej kultúry a všedného života Talianov bol fakt, že študenti bývali priamo u hostiteľských rodín a mohli mať program aj po skončení oficiálnych denných aktivít projektu. A tie boli bohaté, posúďte sami.
Okrem návštevy miest Sicílie zapísaných v Zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO – Údolia chrámov v Agrigente, dokumentujúcich starú rímsku históriu rovnako ako luxusná rímska vila na Piazza Armerina s dokonale zachovanými mozaikami, či Palerma poznačeného arabským a normanským vplyvom, sme zamierili aj na miesta, ktoré súviseli s témou nášho projektu.
V okúzľujúcom Palerme, neslávne známom aj pôsobením mafie, sme sa napríklad zastavili pri Pamätníku sudcu Falconeho, spravodlivého prokurátora, ktorý sa stal symbolom odhaľovania zločinov „Cosa nostra“ a zaslúžil sa o odsúdenie stoviek mafiánov. Sám sa stal obeťou atentátu a pre svoj celoživotný odkaz je v Taliansku legendou.
Súčasťou archeologického komplexu v Agrigente je aj Záhrada spravodlivých, sad olivovníkov, ktoré strážia pamätné tabule s menami žien a mužov, konajúcich dobro zachraňovaním ľudských životov. Bojovali za ľudské práva počas genocíd a bránili dôstojnosť človeka tým, že sa odmietli skloniť pred totalitou a diskrimináciou. Sú tu tabule pripomínajúce bojovníkov proti mafii, záchrancov migrantov či mladých členov hnutia Biela ruža, ktorí bojovali proti hitlerovskému nacizmu. Ľudí zo súčasnosti i minulosti, ktorí za boj pod zástavami ľudskosti často zaplatili vlastným životom.
Slovenskí študenti prispeli do programu moderovaním spoločenskej hry s názvom Follow me. Cieľom tejto zážitkovej hry je simulovať situácie na sociálnych sieťach, pri ktorých majú ľudia zdieľať fiktívne obsahy, vyberať ich a posudzovať, či ide o pravdu alebo hoax, ujasniť si kritériá, podľa ktorých toto hodnotenie má prebiehať. Hra zároveň vedie k zamysleniu, čo zdieľame a lajkujeme, čo a ako komentujeme a či je dôležitejší počet followerov alebo pravdivý obsah – a či je nakoniec možné oboje: vyhnúť sa hoaxom, nafúknutým senzáciám a propagande, nenávistným komentárom a napriek tomu mať tisíce sledovateľov. Hra sa u zahraničných študentov stretla s veľmi dobrým ohlasom, jej téma im bola blízka. Našich gymnazistov musíme pochváliť aj za mimoriadnu úroveň znalosti angličtiny, oficiálneho jazyka mobilít projektov Erasmus+.
Nápadom, ktorý vzišiel spomedzi samotných študentov, bolo aj gesto solidarity s trpiacou Ukrajinou. Spoločná pieseň a na pozadí premietané vojnové zábery nás dojali a všetci sme pocítili silný impulz pokračovať v boji proti násiliu, extrémizmu a propagande. Nie zbraňami, ale tým, čo je školám blízke – šírením vzdelania. Aj táto mobilita na Sicílii zapálila v srdciach štyridsiatich účastníkov túžbu po vzájomnej tolerancii, mieri, rešpekte a úcte k pravde. Nech tento oheň v srdciach mladých Európanov nikdy nevyhasne!
zdroj: Mesto Sereď