SIŽP |MM| Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) 25. apríla 2022 zorganizovala pri príležitosti dňa zeme 25. apríla 2022 celodenné podujatie, zamerané na tému boja s environmentálnou protiprávnou činnosťou a reformu SIŽP, ktorá súvisí s implementáciou Plánu obnovy a odolnosti Slovenskej republiky. Podujatie sa uskutočnilo v novej budove, ktorú získala SIŽP od Štatistického úradu SR v bratislavskej Dúbravke.
Oficiálnu časť podujatia otvoril minister životného prostredia SR Ján Budaj, ktorý vyzdvihol prácu SIŽP a uviedol, že súčasťou nevyhnutného posilňovania princípov právneho štátu je aj dôsledná práca inšpekcie a jej neustále posilňovanie. Generálny riaditeľ SIŽP Ján Jenčo predstavil návrh materiálu Koncepcia boja proti environmentálnej protiprávnej činnosti, ktorý vypracovalo ministerstvo životného prostredia (MŽP) spoločne s SIŽP a ktorý bol predložený do medzirezortného pripomienkového konania. Koncepcia predstavuje strategický materiál ďalšieho posilňovania boja s environmentálnou protiprávnou činnosťou, ktorého hlavnou víziou je efektívny boj za zdravé životné prostredie charakterizovaný prehľadnosťou kompetencií jednotlivých orgánov, fungujúcim kontrolným a zodpovednostným systémom, účinnou nápravou zistených nedostatkov a racionálnym využívaním verejných zdrojov. Po verejnom predstavení koncepcie nasledovala diskusia ministra Jána Budaja, štátneho tajomníka ministerstva životného prostredia SR Juraja Smatanu a generálneho riaditeľa SIŽP Jána Jenča. Generálny riaditeľ Jenčo podčiarkol: „Navrhované systémové zmeny majú nielen zvýšiť ochranu životného prostredia ale aj šetriť verejné finančné zdroje.“
Súčasťou reformy orgánov vymáhania práva v oblasti životného prostredia má byť posilnenie inšpekcie o útvar kriminálneho vyšetrovania, útvar forenznej služby, a novozriadenú integrovanú stráž.
Popoludňajší program otvorila diskusia, zameraná na jeden z najzávažnejších prípadov environmentálnej protiprávnej činnosti, a to na skládku Vlčie hory pri Hlohovci a porovnanie ako by pri riešení tohto prípadu pomohli navrhované opatrenia. Diskusiu otvorila premiéra dokumentárneho filmu o tejto skládke z dielne známeho investigatívneho novinára Pavla Fejéra, ktorý sa osobne zúčastnil diskusie. O skúsenosti z riešenia tohto prípadu sa ďalej s verejnosťou podelila aj bývalá inšpektorka SIŽP Monika Medovičová a policajt Prezídia Policajného zboru Martin Hupka. Obaja sa zhodli na tom, že prípadu Vlčie hory by sa dalo predísť, keby systém kontrol bol v minulosti nastavený tak, ako ho predpokladá súčasná koncepcia.
Celodenný program podujatia uzavrela prezentácia zapojenia SIŽP do reforiem, vyplývajúcich z Plánu obnovy a odolnosti SR a diskusia o vplyvoch navrhovaných reforiem na veľké priemyselné podniky. Diskusie sa zúčastnila Daša Šuleková, vedúca oddelenia plánu obnovy SIŽP, Peter Valentovič, vedúci odboru integrovanej prevencie a kontroly znečisťovania, Adriana Veselá, vedúca Zelenej linky MŽP, Veronika Basta, občianska aktivistka a poslankyňa obecného zastupiteľstva v Rovinke a Anton Molnár, hovorca spoločnosti Slovnaft, a.s. Cieľom diskusie bolo vysvetliť povoľovanie veľkých priemyselných podnikov a dôležitosť nastavenia rovnováhy medzi fungujúcim priemyslom a ochranou životného prostredia obyvateľov.
Súčasťou podujatia bola aj vernisáž tematickej výstavy mladého fotografa Martina Schopinskeho s názvom „Dlhá cesta bratislavského odpadu“, ktorá umeleckou formou sprostredkuje cyklus zberu, likvidácie a zhodnocovania odpadu z Bratislavského kraja.