Víkend otvorených parkov a záhrad je podujatie, ktoré sa koná už niekoľko rokov zvyčajne druhý júnový víkend. Organizuje sa v rôznych súkromných i verejných parkoch a záhradách na Slovensku. Svoje brány otvorilo počas víkendu viac ako 500 záhrad nachádzajúcich sa v 23 európskych krajinách. Na Slovensku zastrešuje toto podujatie mimovládna nezisková organizácia Národný Trust n. o., ktorá sa od roku 1996 usiluje o záchranu a citlivé využívanie kultúrneho a prírodného dedičstva našej krajiny. Podujatie sa konalo pod záštitou ministerky kultúry SR Natálie Milanovej a ministra životného prostredia SR Jána Budaja.
Mestské múzeum v Seredi sa do celoslovenského kultúrno-vzdelávacieho podujatia „Víkendu otvorených parkov a záhrad“ po prvýkrát zapojilo v roku 2016. Každoročne sa na organizácii podieľa vedúca múzea Mária Diková, ktorá návštevníkom odovzdáva vedomosti o kultúrnej hodnote historickej lokality bývalej seredskej fary a záhrady, dnes budovy Mestského múzea a Múzejnej záhrady.
Podujatie začalo v piatok 3. 6. 2022, kedy bola na terase v záhrade pre rodiny s deťmi pripravená tvorivá dielňa pod názvom „Farby prírody“. Išlo o remeselnú výrobu náramkov s lektorkou Janou Kamasovou. Súčasťou piatkového programu bola aj „Fándlyho čitáreň“. Jednalo sa o predstavenie osobnosti Juraja Fándlyho, čítanie z jeho knihy Zelinkár, ktorá bola jedna z prvých slovenských ľudovoliečiteľských spisov z konca 18. storočia s dobovými ilustráciami podávajúce lekárske rady proti všetkým chorobám. Návštevníci si vypočuli aj rozhlasovú zvukovú nahrávku učiteľa Alojza Kaššáka o J. Fándlym a Naháči no a v neposlednom rade bolo pre zájemcov pripravené aj čítanie Compendiata historia gentis Slavae (Zhrnutie slovanských dejín), časť Svätopluk Kráľ Slovákov.
Víkend otvorených parkov a záhrad pokračoval aj v sobotu 4. 6. 2022, počas ktorej sa v priestoroch múzea konala video prezentácia osobnosti slovenského kňaza, spisovateľa Juraja Fándlyho. Lektorkami boli PhDr. Eva Vrabcová a Mária Diková, vedúca múzea. Sobotňajšia časť podujatia patrila aj prehliadke múzejnej záhrady, ktorá je prirodzeným pokračovaním interiérových expozícií v exteriéri. Jej súčasťou sú zakonzervované základy piliera zaniknutého stredovekého kostola v Seredi zo 14. storočia. Vedľa neho sa nachádza farská tehlová studňa s hladinou vody 6,5 m. V záhrade sú tiež vystavené zaujímavé kamenné artefakty pozbierané v meste a v okolí. Súčasťou je aj výstava exponátov historických tehál. V múzejnej záhrade sú zasadené stromy ako rôzne druhy javorov, ozdobné višne a kvitnúce i zelené rastliny. Pod každým stromom je informácia pôvodu či darcu stromu. Najvzácnejší strom je tzv. Fándlyho nekvitnúca jabloň, ktorá rodí jabĺčka bez jadierok. Ide o spomienku na slovenského kňaza, významného spisovateľa Juraja Fándlyho, ktorý pôsobil v Seredi skoro tri roky ako kaplán (1778 – 1780). Strom bol v múzejnej záhrade zasadený v roku 2011 a štep jablone múzeum získalo z farskej záhrady v Naháči. V rámci tohto dňa odborným výkladom vedúca Mária Diková oboznámila návštevníkov s bohatou históriou Mestského múzea. To sa datuje od 14. storočia existenciou seredského kostola s cintorínom a farou. Nemenej zaujímavý bol aj pohľad do lapidária, v ktorom sa nachádzajú barokové sochy z Trojičného stĺpu či náhrobný kameň zo starého židovského cintorína v Seredi z 18. storočia. Jeho nápis je v hebrejskom jazyku.
Každý kto kdekoľvek navštívil podujatie „Víkend otvorených parkov a záhrad“ sa pripojil k spoločenstvu ľudí, ktorí šíria dôležitú potrebu a význam parkov a záhrad pre našu spoločnosť. Cieľom bolo okrem iného aj objaviť ich jedinečnosť a veľké bohatstvo. Záhrada Mestského múzea v Seredi je malou zelenou oázou v centre mesta, ktorá je v lete využívaná aj na koncerty či sobáše pod holým nebom.