pod týmto názvom sa 9. a 10. júna konal v Senci 9. ročník medzinárodnej odbornej konferencie pre pedagógov. Konferenciu organizovalo vydavateľstvo Dr. Josef Raabe spolu s partnermi a zúčastnilo sa jej vyše 400 učiteľov zastupujúcich rôzne slovenské i zahraničné školy.
Program konferencie prebiehal dva dni v šiestich konferenčných miestnostiach a jeho rozmanitosť pokryla záujem každého z účastníkov. Množstvo informácií v podaní našich i zahraničných docentov, lektorov, analytikov, ale aj legislatívcov a učiteľov z praxe, obsiahlo všetky oblasti a problémy súčasnej pedagogiky a školstva.
ZŠ Jana Amosa Komenského tento rok zastúpila početnejšia skupina vyučujúcich. Dôvodom boli hneď dva medzinárodné projekty, v ktorých škola spolu s tímom renomovaných odborníkov intenzívne spolupracuje.
Prvým z nich je projekt LIRE, ktorý sme iniciovali a ako hlavný koordinátor úspešne priviedli k vzniku výsledných produktov: – metodiky a online platformy. Medzi desiatkami referátov, prednášok, seminárov a workshopov si náš projekt získal viacerých záujemcov. O jeho kvalitnú prezentáciu sa postarali profesori a docenti partnerských univerzít zo Slovenska, Čiech a Poľska. Výborné technické a materiálové zabezpečenie poskytlo projektu vydavateľstvo Raabe.
V pútavom workshope predviedli jeho praktické využitie učiteľky základných škôl a celý náš tím propagoval uvedené prezentácie, odpovedal na otázky účastníkov a predvádzal prácu s online platformou projektu. (O projekte podrobnejšie v článku: Čo má spoločné LIRE a Poznań?)
Slávnostný galavečer konferencie zavŕšil dvojročné úsilie práce na tomto projekte: zlatým klincom večera bol práve krst knihy – metodiky nového prístupu k vyučovaniu cudzieho jazyka „Učme sa anglicky“.
Konferencia uviedla do života tri nové odborné publikácie a sme hrdí, že jednou z nich je metodika, ktorú iniciovali a spoluutvárali aj učitelia našej školy.
Náš ďalší tím z projektu „Projektový šprint“ sa konferencie zúčastnil s cieľom osobne sa spoznať a komunikovať s kľúčovou lektorkou hlavných seminárov konferencie – Ceciliou de la Paz. Ako mentorku projektu ju doteraz poznali iba z online pracovných mítingov. (O projekte podrobnejšie v článku: Projektový šprint). Cecilia de la Paz je senior konzultantka pre Svetovú banku WorldBank EdTech, zakladateľka a generálna riaditeľka EDÚCATE URUGUAY a konzultuje v rámci projektu financovaného EÚ – Digitálna transformácia a reforma národného kurikula základných a nižších stredných škôl na Slovensku. Cecilia je tiež produktívna mladá žena, ktorá všemožne presadzuje progresívny posun vo vzdelávaní a zaujali ju oba naše projekty.
Dva konferenčné dni plné odborného vzdelávania, podnetov a rozhovorov posilnili profesionalitu a rozhľad našich učiteľov. Presvedčili nás o pokrokovom význame našej práce a inšpirovali pozitívnym smerom. Ďakujeme za možnosť zúčastniť sa ich.
Mgr. Práznovská, Mgr. Fogelová