MV SR |MM| Len približne 30-tisíc držiteľov občianskych preukazov s certifikátmi pre e-podpis vydanými do júna 2021 (z celkových 480 000, čo je cca 8 percent) aj reálne elektronické podpisovanie využíva. Približne 30-tisíc osôb sa tak dotkne potrebná výmena preukazu k 1. januáru 2023 z dôvodu potreby elektronického podpisovania.
Ostatní držitelia občianskych preukazov ich budú môcť využívať aj naďalej. Používatelia certifikátov k e-podpisu budú včas upozornení na potrebu výmeny občianskeho preukazu. Ministerstvo vnútra spúšťa v septembri pripravenú informačnú kampaň, cieľovou skupinou ktorej budú v prvom rade aktívni používatelia elektronických podpisov s certifikátmi na doklade vydanými do júna 2021. Rezort na to využije najmä elektronickú cestu informovania – prostredníctvom e-schránok.
Dôvody, prečo ministerstvo vnútra zatiaľ nepristúpilo k masívnejšiemu informovaniu, sú dva:
- Prvým, zásadným, je ekonomický pohľad – ministerstvo vnútra v časoch globálnej čipovej krízy pristúpilo k rozhodnutiu nevydávať nové doklady v medziobdobí, počas ktorého je možné elektronicky podpisovať aj so starším typom dokladu.
- Druhým je pretrvávajúci enormný záujem o vydávanie pasov ale aj OP ako cestovných dokladov po dlhom období pandémie a z toho titulu preťažené oddelenia dokladov, preto rezort nechcel ešte viac vyťažiť pracoviská, keďže ľudia si začali doklady húfne v jednom čase vybavovať. Z daného dôvodu sme sa rozhodli pre informačnú kampaň na september.
Certifikáty potrebné k elektronickému podpisovaniu dokumentov nie sú povinnou súčasťou občianskych preukazov. Občianske preukazy slúžia predovšetkým na preukazovanie totožnosti, štátneho občianstva SR a ďalších údajov na nich uvedených.
O doklad nebude možné požiadať elektronickou cestou, keďže výmena OP z dôvodu neplatných certifikátov nie je uzákonená. Elektronicky možno požiadať o OP len pri zmene trvalého pobytu alebo pri skončení časovej platnosti OP, a to za predpokladu, že podoba tváre a podpis žiadateľa nie sú v informačných systémoch evidované dlhšie ako 5 rokov.