Miroslav Košírer / Dňa 11. októbra 1952 výstavisko Messe Düsseldorf otvorilo prvý veľtrh K – veľtrh pre plastikársky a gumárenský priemysel, ktorý je dodnes najväčším a najnavštevovanejším veľtrhom tohto odvetvia.
Pozrite sa, ako prvý veľtrh vyzeral. Výrobcovia a spracovatelia gumy sa pripojili k plastikárskym spoločnostiam. Automobilový priemysel a spoločnosti, ktoré pre neho dodávali, boli aj vtedy dôležitou súčasťou: napríklad Dunlop spustil medzinárodnú inováciu v októbri 1952 – predstavili prvú pneumatiku „Mud and Snow“ (M&S), ktorá mala v zime urobiť snehové reťaze viac-menej zbytočnými.
Guma bola zdrojom zaujímavých anekdot aj v roku 1952: Alain Bombard, francúzsky lekár a biológ, chcel dokázať, že stroskotaní vyhnanci môžu prežiť na mori len tým, že využijú to, čo im oceán ponúka. Dňa 25. mája opustil Monako na gumovom člne, aby prešiel Atlantikom – údajne bez jedla a sladkej vody na palube. Zatiaľ čo experimenty, ktoré vedec tvrdil, že na sebe vykonal („surové ryby každý deň, doplnené pitím trochu slanej vody“), sa stretli s podozrením v profesionálnych kruhoch, jeden z nich bol nespochybniteľný: gumový čln previezol Bombarda bezpečne cez Atlantik na ostrov Barbados V roku 1952 boli známe hlavné procesy výroby plastov, ktoré sa dodnes často používajú, a organizátorom veľtrhu K sa po prvýkrát podarilo poukázať na polymérne trendy tej doby spôsobom, ktorý pritiahol pozornosť verejnosti.
Vystavovatelia predstavili plastové obklady pre kuchyňu a kúpeľňu, nepremokavý plášť alebo nezničiteľnú plastovú fľašu – fanúšikovia interiérového dizajnu aj outdooroví aktivisti našli to, čo hľadali; Kempovanie bolo v tom čase veľkým trendom. Výrobcovia syntetického oblečenia však prilákali na svoje stánky najväčšie davy ľudí. Každý, kto hľadá symbol obdobia „hospodárskeho zázraku“ v 50. rokoch minulého storočia ho nájdde v dámskych nylonových pančuchách. Alebo by sa mali nazývať perlon pančuchy? Rozdiel medzi nylonom a perlonom je minimálny a nie je možné určiť, kedy sa ktorý používa. Hoci oba materiály sú polyamidy a oba sú rovnako odolné voči roztrhnutiu, pružné a odolné voči teplotám, sú zásadne odlišné: zatiaľ čo polymérne reťazce nylonu, ktorý je chemicky známy ako polyamid 6.6, pozostávajú striedavo z molekúl hexametyldamínu a kyseliny adipovej, rovnaké molekuly sú spojené spolu v perlone (polykapsrolactam alebo polyamid 6). Či už sa nylon alebo perlon používal na ich výrobu, pančuchová reklama v 50. rokoch sa stala viac-menej stelesnením estetiky hospodárskeho zázraku.
Vizualizovala krásu a eleganciu diktovanú vysokou spoločnosťou tej doby, stelesnená takými ženami ako Marlene Dietrich, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot alebo perzská cisárovná Soraya. Nylon v tom čase rozhodne nebol lacný. V Nemecku stáli v roku 1950 medzi 5,90 a 12,90 DEM za pár , čo je celkom luxus, keď priemerná hodinová mzda bola len 1,50 AŽ 2 DEM.Výber výrobkov a služieb vystavených na veľtrhu K sa drasticky zmenil oproti tomu čo nám hovorí 65-ročná história: zatiaľ čo sa veľtrh K v roku 1952 zameriaval predovšetkým na spotrebný tovar, rozsah sa teraz rozširuje od strojov na výrobu a spracovanie plastov a gumy až po suroviny, polotovary a technické komponenty vyrobené z plastu a gumy, ako aj rôzne služby pre priemysel. Veľtrh s vystavovateľmi, ktorí boli na začiatku výlučne nemeckí, sa vyvinul do významnej multikultúrnej udalosti s vystavovateľmi z viac ako 60 rôznych krajín.
Tento rok od 19 do 26 októbra 2022 sa priemysel opäť stretne v Düsseldorfe – na najväčšom a najnavštevovanejšom veľtrhu pre plastikársky a gumárenský priemysel na svete. Vystavovatelia z celého sveta prichádzajú do Düsseldorfu, aby predstavili svoje novinky a inovácie a stretli sa so svojimi obchodnými partnermi a zákazníkmi. A tento kurz jasne vedie k ochrane klímy, obehovému hospodárstvu a digitalizácii – a to sú aj tri deklarované hlavné témy programu K 2022.
autor: Messe Düsseldorf
Foto: Miroslav Košírer