Hlavne počas posledných troch či štyroch dní sa stále častejšie v médiách objavujú materiály, ktorých nadpisy v ľuďoch vzbudzujú vážne obavy o budúcnosť. Ide napríklad o nadpis ako „Útok na jadrovú elektráreň oživil obavy o zopakovanie Černobyľu“ a podobne. V týchto článkoch spravidla je verejnosti podsúvaná možnosť zopakovania sa havárie, resp. následkov po bombardovaní obdobných s haváriou v Černobylskej atómovej elektrárni z apríla roku 1986.
Hlavne v takto vážnych témach je potrebné uvedomiť si, že stále je veľa ľudí, ktorí si prečítajú iba názov článku, z neho si urobia názor a ten následne šíria. Nie je to správne ani v poriadku, no žiaľ, je to tak.
Považujeme za dôležité uviesť, že obdobná tragédia nehrozí a ani následky poškodenia niektorého z reaktorov by s pravdepodobnosťou rovnajúcou sa 100 percentám, neboli tak fatálne, ako tomu bolo pri už spomenutej havárii v Černobyle.
Prečo?
Elektráreň v Záporoží je síce najväčšou atómovou elektrárňou v Európe s inštalovaným výkonom v šiestich reaktoroch 6000 MWh a teda je väčšia, ako bola Černobylská, no elektráreň v Záporoží má inštalované úplne odlišné typy reaktorov, ako boli inštalované v Černobyle.
Netvrdíme, že nemôže dôjsť k tragédii a že nemôže prísť k úniku radiácie. Netvrdíme ani, že nemôžu byť poškodené, alebo dokonca zničené dôležité zariadenia v elektrárni. No tí, ktorí používajú hlavne v takto vážnych veciach porovnania, by mali mať aspoň základný prehľad v tom, o čom píšu. Bezpečnostné a ochranné systémy v Záporožskej elektrárni sú výrazne modernejšie a elektráreň funguje na výrazne odlišnom princípe, ako Černobylská.
Je prirodzené, že žiadne technologiocké zariadenia nachádzajúce sa v atómových elektrárňach, sa s bombami zrovna neobľubujú a krytie ozbrojených zložiek a operácií zariadeniami tohto typu je čistým chrapúnstvom a zverstvom. V prípade tejto elektrárne, aj pri zásahu pomerne citlivých zariadení, by únik radiácie nebol na úrovni Černobylu.
V súvislosti s možnou radiáciou, mám strach skôr z použitia jadrovej zbrane agresorom Vladimírom Putinom a to v momente, keď sa mu v dobývaní územia Ukrajiny, „denacifikácii a demilitarizácii“ nebude dariť podľa predstáv. Nemyslím si, že by išlo do globálny konflikt, ale nejakú menšiu odstrašujúcu atómovú bombu na výstrahu, by som v takom prípade nevylúčil. A to, či a nakoľko by sa nás to týkalo, by už záležalo iba na náhode a počasí.
Bližšie informácie prinesieme v pripravovanom materiáli zameranom na túto mimoriadne aktuálnu tému.
Obavy o budúcnosť a podsúvanie kadejakých informácií sa dejú práve vďaka novinárom. A to nielen v nadpisoch, ale aj v článkoch samotných.
V čase, keď bol tento článok zverejnený, bolo oznámené že Ukrajinská armáda ostreľovala jadrovú elektráreň v Záporožskej oblasti. Informovala o tom vojensko-civilná správa (VGA) Energodaru. Atómová elektráreň v Energodare bola napadnutá zbraňami Uragan MLRS. Arzenál munície ukrajinskej armády bol odvetnou akciou OS RF zničený.
Uragan pre teba: Běž domů Ivane
no jasne, ked to tvrdi Balitskij na kanaly rossia 24, tak to musi byt pravda.
a co je pravda dneska ? 1 den po zaciatku vojny prebehla sprava, ze nastane velke informacne embargo, a to sa prave teraz deje.