Bytový dom na Čepeňskej ul. 4305 v Seredi je vo vlastníctve mesta Sereď a bol odovzdaný do užívania v roku 2003. Na účel sociálneho bývania v ňom slúži 23 nájomných bytov.
Havarijný stav budovy
Na budove vznikli rokmi vážne nedostatky, ktoré už bežnými opravami nebolo možné odstrániť. Bytový dom nebol napríklad zateplený, pôvodné plastové okná nevyhovovali požiadavkám aktuálnych noriem, budova mala havarijný stav kanalizácie, strešnej krytiny aj nevyhovujúci stav rozvodov teplej vody. Mestskí poslanci preto v roku 2019 schválili zámer rekonštrukcie bytového domu.
Po dlhých byrokratických úkonoch došlo k rekonštrukcii až v lete 2022. Projektovú dokumentáciu pod názvom „Zníženie energetickej náročnosti bytového domu na Čepeňskej ulici č. 4305 v Seredi“ vypracovala spoločnosť HURTA Architects, s.r.o. zo Serede.
Vykonané rekonštrukčné práce
Práce, ktoré boli podľa projektovej dokumentácie na tomto bytovom dome vykonané, zahŕňali zateplenie obvodového plášťa objektu, zateplenie stropu prvého nadzemného podlažia, vybudovanie nového bezbariérového prístupu, odstránenie systémovej poruchy balkónov a lódžií, výmenu plynoinštalácie, zdravotechniky, bleskozvodu a elektroinštalácie spoločných priestorov. Práce zrealizovala firma STAVOMAL Slovakia, spol. s.r.o. z Galanty.
Cena prác a financovanie
Suma za všetky práce bola vyčíslená na 433 438,39 eur. Časť finančných prostriedkov na rekonštrukčné práce bola čerpaná z úveru zo Štátneho fondu rozvoja bývania vo výške 283 820 eur s nula percentným úrokom a lehotou splatnosti 20 rokov. Ročná splátka úveru bude činiť 14 190,96 eur, čo v prepočte znamená mesačnú splátku 1 182,58 eur. Ďalšie časti financií do výšky vyčíslených prác boli uhradené z fondu prevádzky, údržby a opráv bytového domu, z rezervného fondu mesta a z fondu rozvoja bývania mesta Sereď.
Práce navyše
Počas samotnej realizácie projektu na bytovom dome sa vyskytli aj nepredvídané okolnosti. Marián Šišo, vedúci oddelenia rozvoja mesta na MsÚ uviedol: „Pri rekonštrukciách starých alebo starších objektov neviete predpokladať aké naviac práce sa môžu ukázať. Z doterajších skúseností neexistuje projekt, ktorý by predpokladal resp. zahŕňal do detailu všetky práce, ktoré môžu vzniknúť počas samotnej rekonštrukcie.“ V tomto prípade bol počas rekonštrukcie zistený havarijný stav strešného plášťa na danom objekte, kde dochádzalo k zatekaniu a následnej tvorbe plesní . Na základe uvedeného sa muselo pristúpiť k odstráneniu havarijného stavu strechy.