Natália Zikmundová – vedúca organizačného tímu Študentské voľby |MM| Len niekoľko dní potom, čo sa mladí ľudia stali obeťami bezohľadnej jazdy v opitosti a trestného činu z nenávisti si študenti a študentky budú voliť svojich zástupcov a zástupkyne v simulovaných voľbách do miest a krajov na stredných školách po celom Slovensku. Tentokrát viac ako kedykoľvek pred tým záleží na hlase mladých ľudí a ich predstave o budúcnosti.
Spojené Študentské komunálne a župné voľby sa konajú od 17.10. do 21.10. 2022 v 39 okresoch a vo všetkých krajoch. Ide o simuláciu skutočných volieb do orgánov samospráv miest a krajov pre stredoškoláčky a stredoškolákov do 15 rokov. Viac ako 100 dobrovoľníčok a dobrovoľníkov bude v tomto týždni zastávať úlohu volebných komisií, vydávať volebné lístky, usmerňovať voličov aj voličky a počítať odovzdané hlasy. 20 tisíc študentov a študentiek tak zažije demokratické voľby a oboznámi sa s kompetenciami samospráv.
“Práve po tragických udalostiach, ktoré zasiahli mladých ľudí či už všeobecne, alebo konkrétne z queer menšiny, je nevyhnutné dať priestor hlasom študentov a študentiek a podňecovať medzi nimi diskurz o verejno-politickom dianí. Aj rozhodnutia a postoje predstaviteľov a predstaviteliek samospráv majú vplyv na životy mladých ľudí a prispevajú k náladám v spoločnosti. Študentské voľby sa preto mladým ľuďom snažia povedať, že na nich záleží a že svoju budúcnosť môžu mať vo vlastných rukách.” – Natália Zikmundová, vedúca organizačného tímu.
V roku 2022 Študentské voľby spolupracujú so širokou sieťou aktérov na lokálnej aj centrálnej úrovni, ktorými sú Rada mládeže Prešovského kraja, Inštitút pre aktívne občianstvo, Slovenská národná galéria a Asociácia pre občiansku spoločnosť. Okrem iniciatív a inštitúcii sa zapojili aj mládežnícke parlamenty zo Starej Ľubovne a Bardejova.
Vďaka nim, celoslovenskému organizačnému tímu a zapojeným študentom aj študentkám sme dokázali spracovať 484 kandidátnych listín s takmer 8 tisícmi kandidátov a kandidátok.
“Nie len, že po pandémií bola prerušená kontinuita práce s mladými ľuďmi, ale navyše parlament zlúčil dve, samy o sebe veľmi komplikované voľby, do jedných spojených. Všetko sa pritom dialo v nepriaznivom časovom rámci, kedy na samotnú realizáciu zostalo veľmi málo času.” – Sarah Trangelová, členka organizačného tímu.
Mládež už raz ovplyvňovala dejiny. ( Aspoň si to mysleli) – patril som medzi nich. Bolo to v 1989 roku, žiaľ naše vízie ukradli klany Rezešovcov, Kmotríkovcov, Širokých, žraloci typu J&T, Penty atď. A to všetko umožnili vlády SR, ktoré sme zvolili pod tlakom politických udalostí. Aj teraz ovplyvňujú verejnú mienku určité skupiny, ktoré sa nám snažia vnútiť, čo a ako by malo fungovať. Obchádzajú sa zákony prírody a to môže byť základom záhuby. Pod rúškom trestého postihu sa ľudia boja vyjadriť svoju mienku ( nerátam vyslovene vulgárne a nenavistné vyjadrenia. Naučme sa žiť s tým, ako s anomáliou, nie je to prirodzené, ale