Denné centrum seniorov a MO Matice slovenskej v Seredi usporiadali vo štvrtok 17. novembra 2022 prezentáciu publikácie Štefana Mikuša „Podaná ruka v 1947„. Knihu vydalo občianske združenie Dolnozemský evanjelik s finančnou podporou mesta Sládkovičovo, generálneho sponzora Róberta Vargu a sponzora Alexandra Bendeho.
Publikácia mapuje históriu presídlenia Slovákov z Dolnej zeme do Sládkovičova pred 75 rokmi. Knihu v Dennom centre pre seniorov na Jesenského ulici odprezentoval samotný autor Štefan Mikuš spolu s editorkou a typografkou kníh Evou Sudovou. Súčasťou besedy bol aj kultúrny program, v ktorom účinkovali členky Súboru malých javiskových foriem pri MO MS v Sládkovičove Soňa Gogová a Anna Pokorná. Podujatie podporila aj poslankyňa a predsedníčka MO Matice slovenskej v Seredi Slávka Kramárová.
Štefan Mikuš prezývaný ako „spisovateľ z ľudu“ je taktiež presídlenec. V roku 2020 vydal knihu Pitvarošské nárečie, v ktorej s pomocou presídlencov a ich potomkov zmapoval krásne nárečie, ktoré si Pitvarošania na Dolnej zemi ochraňovali po celé stáročia. Jeho najnovšia publikácia Podaná ruka v 1947 popisuje osudy presídlencov, ktorí v tomto roku prišli do Sládkovičova/Diószegu. Svoj historický výskum rozšíril aj o osudy všetkých obyvateľov hlavnej ulice. Jeho kniha popisuje domy a hlavne ich obyvateľov, ktorí tu žili v období, pred, počas i po II. svetovej vojne s akcentom na rok 1947, kedy sa do obce presídlili Pitvarošania.
„Dňa 15.4.1947 odišiel z Pitvaroša transport s presídlencami, ktorý tentoraz nešiel do Serede, ale do Dioseku. Odstavili ho na vlečku, ktorú používal cukrovar a Mária mlyn. Krátko nato prišli do Dioseku ešte ďalšie tri transporty. Každý transport mal svojho komisára, vedúceho transportu, zodpovedného za plynulé naloženie, pokojný transport, ako i za vyloženie a odovzdanie prisťahovaných predstaviteľom obce, ktorí už mali na starosti pridelenie domov a ubytovanie. Nikto z nich si ani len nevedel predstaviť, čo ich čaká. Nevedeli kam idú a kde sklonia svoje údy, aké bývanie ich čaká,“ píše Mikuš vo svojej knihe.
Editorka Eva Sudová uviedla, že autor Štefan Mikuš zaznamenal osudy pôvodných obyvateľov, deportovaných Židov, vysídlených Nemcov i Maďarov a samozrejme Slovákov z Dolnej zeme, ktorých zmapoval nielen na hlavnej ulici, ale aj v iných častiach obce. Zdrojom informácií mu boli vzácne archívne dokumenty, matriky, ale aj osobné spomienky mnohých obyvateľov.
„Strohý zoznam domov a ľudí by bol dosť nezáživným čítaním, ale autorovi sa podarilo doplniť do textu mnoho zaujímavých príbehov jednotlivých osôb i celých rodín. S nadsázkou zvyknem tvrdiť, že v každej knihe musí byť niečo, na čom sa zasmejete a niečo nad čím zaplačete a to sa autorovi rozhodne podarilo. Knihu doplňuje aj takmer dvesto historických fotografií, ktoré čitateľom priblížia nielen historický vzhľad hlavnej ulice, ale aj mnohých jej obyvateľov a zaujímavé udalosti,“ povedala editorka Sudová.