Ľubomír Veselický / 13. FEB 2023 /
Ak by som mal z uznesení zastupiteľstva 9.2.2023 vyzdvihnúť niektoré ako pozoruhodné, určite by to bolo uznesenie o čiastočnej zmene obsahovej náplne dvoch komisií a najmä osamostatnenie komisie pre kultúru. Názor, že ak máme riaditeľa Domu kultúry, tak komisiu pre kultúru nepotrebujeme, je už prekonaný. Náplňou práce komisie pre kultúru totiž nie je organizovanie a zabezpečovanie kultúrno-spoločenských akcií a divadelných predstavení. To je naozaj prácou riaditeľa DK. či vedúcej múzea. V časti Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja 2015 – 2024 na stranách 148 – 150 je uvedené niečo iné. Doslovne:
5.8 PROGRAM 8. KULTÚRA
Strategický zámer
Trvalé pôsobenie na kultúrne povedomie obyvateľov širokou paletou kultúrnych aktivít organizovaných externými subjektmi. Existencia dôstojných priestorov pre kultúrne aktivity je povinnosť mesta. Priebežná a kreatívna propagácia podujatí má vplyv na imidž mesta a tým aj na cestovný ruch.
Skúste si odpovedať na niekoľko otázok.
Kto v Seredi okrem pracovníkov, ktorí ho pripravujú, pozná plán všetkých kultúrnych akcií na rok? Kto ho vyhodnocuje?
Kto vie, koľko hudobných skupín v Seredi reálne existuje,a ktoré z nich sú na takej úrovni, že môžu vystúpiť na verejnosti?
Kto vie, koľko speváckych súborov v Seredi máme a či sú schopné urobiť hodinový koncert?
Kto vie objektívne posúdiť technickú stránku priebehu predstavenia ako napríklad teplota divadelnej sály, čistota prostredia, alebo taký „detail“ akým je čas začatia predstavenia?
Je posúdenie veľkosti a efektívnosti propagácie predstavení iba vecou riaditeľa DK?
Kto sa okrem riaditeľky ZUŠ zaoberá otázkou koľko odborov má ZUŠ otvorených a ktoré by mohla mať?
Ako funguje princíp ponuky a dopytu. Deti môžu chodiť iba na odbory, ktoré máme pokryté pedagógmi. Kde sa umelecky vzdelávajú deti, ktoré majú záujem o také odbory, ktoré nemá kto v Seredi vyučovať?
Kto sa okrem vedúcej knižnice zaoberá vývojom počtu registrovaných čitateľov?
Kto sa zaoberá stavom amfiteátra a jeho aktuálnymi potrebami?
Je v poriadku, že 400- stranová kniha História mesta Sereď vydaná v roku 2002 je našou jedinou monografiou? Za ostatných 20 rokov nič historicky významné v Seredi nepribudlo? Kedy sa od výchovného koncertu štyroch saxofonistov (10. apríla 2017), zorganizovaného Marcelou Tomčányiovou, konal v Seredi nejaký ďalší?
Sú iba dve cesty
Uspokojiť sa s tým, že máme riaditeľa DK, riaditeľku ZUŠ Jána Fischera Kvetoňa, vedúcu knižnice a vedúcu Mestského múzea a ponechať kultúru na týchto štyroch.
Alebo
Zriadiť samostatnú komisiu pre kultúru ako poradný orgán zastupiteľstva, ktorý bude vyhodnocovať zámery Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta, pripravovať a podávať návrhy na vytváranie podmienok pre zabezpečenie kultúrnych podujatí investičnými impulzmi v kultúrnych zariadeniach.
Nakoniec aj podľa § 4 ods. 3 zákona o obecnom zriadení : Samospráva obce – utvára a chráni zdravé podmienky a zdravý spôsob života a práce obyvateľov obce, chráni životné prostredie, ako aj utvára podmienky na zabezpečovanie zdravotnej starostlivosti, na vzdelávanie, kultúru, osvetovú činnosť, záujmovú umeleckú činnosť, telesnú kultúru a šport.
Dopredu môžu v tomto smere mesto posunúť iba odborne zdatní a najmä zanietení ľudia so skúsenosťami. Voľný vstup na akcie organizované Domom kultúry by som považoval iba za taký malý bonus pre členov komisie. A na záver to najdôležitejšie. Očakávať zlepšenie v oblasti kultúrneho života mesta môžeme iba po zodpovednom výbere jej členov. Ak takých nenájdeme, ostaneme tam, kde sme teraz.
Lubosko a tam kde sme teraz nas kto doviedol?
Putin
ved to nepreslo hlasovanim pozrite ktto ako hlasoval Tomcaniho uderka bola proti alebo sa zdrzala ktovie preco asi
Čo tam robí ešte Veselický, pýtame sa!
Marian! Kde je to tam a koľkí sa pýtate?