V pondelok 6. marca 2023 si prvýkrát na Slovensku pripomíname Deň obetí pandémie COVID-19. Tento deň má na pamäti všetkých tých, ktorí prišli o svoje životy kvôli tejto chorobe, ako aj na všetkých, ktorí pocítili dôsledky koronavírusu na svojom zdraví, práci či životných podmienkach. Z dôvodu vážnosti a rozsahu pandémie COVIDu bol Deň obetí pandémie zavedený v mnohých krajinách ako spôsob uctenia si pamiatky na tých, ktorí zomreli v dôsledku tohto vírusu.
Dátum 6. marec na Slovensku nebol vybraný náhodne. V tento deň v roku 2020 sa na Slovensku potvrdil prvý prípad nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Infikovaný bol 52-ročný muž z Kostolišťa pri Malackách. O mesiac na to, 6. apríla 2020 boli na Slovensku potvrdené prvé dve úmrtia na COVID. Celkom na priamu chorobu COVIDu na Slovensku prišlo o život doteraz viac ako 21 000 ľudí. Podľa údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) si na celom svete pandémia vyžiadala takmer 7 miliónov obetí.
Novej situácii sme museli prispôsobiť aj život v Seredi. Krízový štáb mesta priebežne vydával opatrenia v súvislosti s nariadeniami vlády. Spomeňme si napríklad, že počas obdobia COVIDu sme zažili niekoľkokrát zatvorenie škôl, kina, knižnice či zákaz vstupu na detské ihriská. Kultúrne či športové podujatia sme museli na dva roky vytesniť z našich životov. Seniorom bolo jeden čas odporúčané neopúšťať svoje domovy. V obchodoch boli zavedené vyhradené hodiny pre ľudí nad 65 rokov. Niektoré prevádzky museli byť z dôvodu nariadenia vlády na niekoľko týždňov zatvorené. Mesto dokonca pristúpilo k dezinfekcii verejných priestranstiev. V roku 2020 sme v úzkom rodinnom kruhu prežívali Veľkú noc, Dušičky aj Vianoce. Súčasťou života sa stali rúška a neskôr respirátory. Absolvovali sme niekoľko celoplošných testovaní. Počas toho prvého mnohí stáli v dlhých radoch, ďalšie kolá boli už na konkrétny čas. Bez negatívneho testu ľudia nemohli do práce, čo spôsobovalo zamestnancom komplikácie. Dobrovoľníkov, ktorí napriek riziku nákaze pomohli s testovaním, si v tom čase mnohí vysoko cenili.
Zákerný koronavírus ale ukázal aj dobrosrdečnosť ľudí. Nedostatok rúšok donútil mnohých ušiť si ich vlastnoručne. Následne sa s nimi ľudia obdarovávali. Mesto distribuovalo záujemcom dokonca látky na ich šitie. Seredi pomáhali firmy aj jednotlivci. Každý senior dostal od mesta rúško distribuované do poštovej schránky. Členovia Denného centra pre seniorov obdržali aj vitamínové balíčky na posilnenie imunity.
Nech už majú ľudia akýkoľvek názor na Covid alebo očkovanie isté je, že pandémia zasiahla celý svet a spôsobila značné zdravotné, ekonomické a sociálne dopady.