MŠVVŠ SR |MM| Na Slovensku žije približne 440-tísic Rómov. V školách sa učia tisíce rómskych detí a v oblasti školstva pôsobia tiež desiatky rómskych pedagógov a pedagogičiek a odborných pracovníkov a pracovníčok. Od roku 1990 si 8. apríla pravidelne pripomíname rómsku kultúru, rómsky jazyk a tradície. Pri tejto príležitosti Národný inštitút vzdelávania a mládeže organizuje seminár pre pedagogických a odborných zamestnancov škôl so zvýšeným počtom žiakov z marginalizovaných rómskych komunít.
Národný inštitút vzdelávania a mládeže (NIVaM) dlhodobo prispieva k podpore rozvoja rómskeho jazyka a vzdelávania o rómskej kultúre na celonárodnej úrovni od predprimárneho až po vyššie stredné vzdelávanie prostredníctvom viacerých projektov a aktivít. Rozvoj rómčiny a budovanie povedomia o rómskej kultúre považuje NIVaM za dôležitú súčasť pri budovaní tolerantnej a rozmanitej spoločnosti.
Pri príležitosti Svetového dňa Rómov organizuje krajské pracovisko NIVaM v Prešove seminár pre pedagogických a odborných zamestnancov škôl so zvýšeným počtom žiakov zo SZP/MRK. Hlavným cieľom je prezentovať prvky rómskej kultúry, ktoré sú využiteľné v praxi.
Seminár sa uskutoční 11. apríla 2023 vo veľkej aule KP NIVaM v Prešove. Záujemcovia sa môžu prihlásiť na tomto odkaze: NIVaM Deň Rómov.
Program odborného podujatia NIVaM je zložený z kultúrnych vystúpení a workshopov
9:00 Rómska hymna, otvorenie, privítanie, príhovory
9:15 Vystúpenie divadielka pod vedením PaedDr. J. Pierovej
9:45 Nácvik choreografie rómskeho tanca pod vedením p. Gejzu Vaňa
11:15 Aktivity v pracovných skupinách
Systematická podpora vo formálnom a neformálnom vzdelávaní NIVaM dlhodobo pomáha školám rôznymi projektmi a tvorbou metodických materiálov, učebníc a kníh. Pravidelne organizujeme pre pedagogickú komunitu aj pracovníkov s mládežou rôzne školenia a vzdelávacie podujatia. NIVaM je tiež garantom súťaže AMARI ROMAŇI ČHIB – Naša rómčina. Súčasťou aktuálnej kurikulárnej reformy je aj vypracovanie nových pedagogických dokumentov z rómskeho jazyka a literatúry. V minulosti sme realizovali medzinárodný projekt v rámci programu Európskej únie v oblasti vzdelávania, odbornej prípravy, mládeže a športu Erasmus+ s názvom „Inováciou didaktiky rómskeho jazyka k inkluzívnemu vzdelávaniu žiakov zo znevýhodneného prostredia“.
Vďaka projektu „Inovatívne vzdelávanie učiteľov s cieľom zvýšiť ich interkultúrne kompetencie vo vzdelávacom procese rómskych žiakov“ sa podarilo zvýšiť počet učiteľov a učiteliek, ale aj ďalších zamestnancov škôl, v oblasti využívania rómskeho jazyka, začleňovania informácií o rómskej histórii a kultúre do vyučovacieho procesu. Hlavným cieľom projektu, známym aj pod sloganom „Spolu s Rómami dosiahneme viac“, je zvýšiť odborné kompetencie pedagogických zamestnancov a odborných pracovníkov a manažmentu škôl. Prostredníctvom vypracovania učebných materiálov so zameraním na rómsky jazyk, kultúru a históriu, odborných publikácií a metodík chceme podporiť interkultúrne a inkluzívne vzdelávanie v školách so žiakmi z rómskych komunít.
„V NIVaM sme si vedomí, že dôležitým faktorom pre dosahovanie lepších školských výsledkov detí je nevyhnutné prispôsobenie podmienok vzdelávania ich sociálnym, kultúrnym a jazykovým špecifikám. Preto je medzi našimi prioritami vytváranie vzdelávacích podmienok, ktoré umožnia deťom, žiakom a žiačkam vzdelávať sa v materinskom rómskom jazyku a viac spoznávať rómsku kultúru a históriu,“ povedala Svetlana Síthová, riaditeľka odboru podpory formálneho vzdelávania NIVaM.
Odbor podpory neformálneho vzdelávania v NIVaM pripravuje tento rok vzdelávacie podujatie s názvom Vzdelávanie v oblasti práce s rómskou mládežou. Podujatie je určené pracovníkom s mládežou, mládežníckym vedúcim a mládežníckym dobrovoľníkom, ako aj zástupcom samospráv zodpovedných za mládež a pracovníkom s marginalizovanými a znevýhodnenými skupinami mládeže.
Na vzdelávacom programe účastník získa základné informácie o histórii Rómov na Slovensku, dokáže pochopiť, vysvetliť a prepojiť históriu Rómov s prácou s mladými ľuďmi z marginalizovaných komunít, zlepší si komunikačné zručnosti v oblasti prijímania a poskytovania spätnej väzby a riešenia konfliktov, dokáže aplikovať pojem líderstvo do praxe. Vzdelávací program nadväzuje na Národný Projekt KomPrax – Vzdelávanie rómskych lídrov v oblasti mládeže.
Ozaj ešte stavajú bez povolenia a na cudzom pozemku na cukrovarskej? Na túto čvargu nemáte páky ? Len na tých čo chodia do roboty striehnú policajti s radarmi…
Krása.den cigosou. Prizivnicka chamrad,
Rómovia sú tiež ľudia!!!
Nie není su
Kolko ich pracuje.?
8.apríla si nemusíme nič pripomínať, cigánska kultúra sa nám pripomína každý deň na uliciach, na sídliskových bytoch, u lekára, na pošte, v TV, na cestách…
8. apríla je Biela sobota.
Neviem v celom článku som sa nedočital že Rómovia budú pracovať že chcú pracovať. Česť výnimkám.
Je aj svetový deň Slovákov? :-))
5. jula, na C a M.
To akože naozaj ? Aj paraziti a príživníci majú svoj deň ? A bieli kedy ?
12:15 ukoncenie programu predajom pika na trnavskej. aj tato prasiva prizivnicka banda ma svoj den.
Nech inštitút zistí na ministerstve koľko nás stoja tieto prizivnicke parazity mesačne.
najviac romov žije v leopoldove , ilave , hrnčiarovciach a dubnici . neviem čím to je ale asi preto že tam je krásna príroda 🙂
Nie su to ti, co dochadzaju na internaty?
Akú históriu majú Rómovia? Nepracuje, nepracujú, nebudú pracovať. Poberanie sociálnych dávok. Obchod s drogami. Postav my dom zasaď strom daj peniaze deti robiť viem. To je tá história? Inak Lunik9 v Košiciach, zničiť betónové paneláky sú dôkazom čoho je to etnikum schopné.
Odkedy ma zver sviatok