Veľkonočné sviatky sú kresťanské sviatky, ktoré slávia zmŕtvychvstanie Ježiša Krista. Tieto sviatky majú hlboké náboženské a kultúrne korene a sú slávené po celom svete.
Veľkonočné sviatky sa obvykle slávia v období medzi 22. marcom a 25. aprílom, v závislosti od dátumu plnej mesiace po jarnej rovnodennosti. Trvajú týždeň a zahŕňajú rôzne liturgické a náboženské obrady.
Tento týždeň začína Kvietnou nedeľou, ktorá spomína na Ježišov vstup do Jeruzalema, kedy ho ľudia vítať kvetmi. Po Kvietnej nedeli nasleduje Veľký týždeň, ktorý zahŕňa Veľký pondelok, Veľký utorok, Veľkú stredu, Zelený štvrtok, Veľký piatok a Bielu sobotu.
Veľký piatok je najsmutnejším dňom v kresťanskej liturgii, pretože sa spomína na Ježišovu smrť na kríži. Na tento deň sa zvykne držať pôst, v niektorých krajinách sa konajú procesie s ukrižovaným Kristom a v kostoloch sa konajú slávnostné obrazy.
Bielu sobotu charakterizuje ticho a očakávanie na zázrak zmŕtvychvstania. Tradične sa na tento deň pred večerou svietia sviečky a počúvajú sa biblické príbehy.
Veľkonočná nedeľa je vrcholom Veľkonočných sviatkov a slávi sa zmŕtvychvstanie Krista. V tento deň sa v kostoloch slávia slávnostné omše a liturgie.
Veľkonočné sviatky majú v rôznych krajinách svoje vlastné zvyky a tradície, ale všade majú spoločné to, že slávia obnovenie a nový život.
Na Veľkonočný pondelok sa stala tradíciou polievačka a šibačka s ručne vyrobeným korbáčom z vŕbového prútia. Od rána muži a chlapci chodia po domácnostiach svojich známych a polievajú alebo šibú ženy a dievčatá.
Na strednom a západnom Slovensku je typické väčšinou šibanie a na východnom polievanie.
Symbolmi Veľkej noci sú:
Baránok – typický symbol Veľkej noci. Podľa kresťanskej viery znamená symbol obetovania sa za spásu sveta.
Voda – v tomto období sa spája so zdravím, očistou, ale i prúdením životnej sily človeka.
Zajačik – symbol príchodu jari, symbol šťastia a zmyselnosti. Taktiež podľa jednotlivých národov môže symbolizovať skromnosť a pokoru, či plynúci čas.
Korbáč – pochádza z pohanskej viery, vychádza zo starých slovanských zvykov, kde bol ukazovateľom sily.
Vajíčko – zárodok života, symbol plodnosti a znovuzrodenia.
Kríž – symbolizuje večnosť, prepojenie dvoch svetov – ľudského a božského.
Bahniatka – vŕbový prút sa stal symbolom prebúdzania sa jari. V kresťanstve sa používa minuloročné bahniatko na pomazanie čela popolom na znak kajúcnosti na Popolcovú stredu, teda presne 40 dní pred Veľkou nocou.
Tím redakcie Seredonline praje čitateľom krásne prežitie Veľkonočných sviatkov, veľa lásky, rodinnej pohody a šibačom nech sa v pondelok darí … 🙂