MVSR |MM| Od 1. decembra je účinný nový zákon č. 395/2019 o občianskych preukazoch, ktorý vychádza v ústrety elektronickému zdravotníctvu. Prináša aj množstvo noviniek, ktoré ministerstvo vnútra pripravilo na základe požiadaviek verejnosti.
Jednou z nich je možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu aj pre dieťa mladšie ako 15 rokov. “Maloletí mohli doteraz kvôli cestovaniu požiadať o pas, čo je finančne nákladnejšie. Odteraz môžu na cestovanie v krajinách EÚ a niektorých ďalších krajinách, ako napr. Švajčiarsko, Nórsko, Srbsko, Čierna Hora, používať občianske preukazy, ktoré sa na tento účel budú vydávať s rovnakou platnosťou ako pri pasoch. Deťom do 6 rokov s dvojročnou platnosťou, deťom do 15 rokov s päťročnou platnosťou,” povedala ministerka vnútra Denisa Saková.
Správny poplatok za vydanie detského občianskeho preukazu je 4,50 eura, čo je približne polovičná suma oproti detskému pasu vydávanému do veku 6 rokov. “Samozrejme, aj tu platí, že o detský občiansky preukaz môže požiadať zákonný zástupca dieťaťa na hociktorom oddelení dokladov a rovnako si ho nechať doručiť na zvolené oddelenie dokladov najbližšie k bydlisku, prípadne za poplatok aj kuriérom domov,” pripomenula Denisa Saková.
Ďalšiu významnú zmenu privítajú najmä naši občania dlhodobo žijúci a pracujúci v zahraničí, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku. Títo už môžu požiadať na ktoromkoľvek oddelení dokladov a aj priamo na našich zastupiteľských úradoch o občiansky preukaz. V doklade budú mať uvedené miesto ich pobytu v zahraničí a tiež skratku štátu, v ktorom žijú, a to na základe predloženého potvrdenia o evidovanom pobyte vydané úradom v zahraničí. Za jeho vydanie zaplatia 4,50 eur.
Vo všetkých prípadoch pôjde, samozrejme, o elektronické doklady, aktivované bezpečnostným osobným kódom /BOK/, ktoré bude možné využiť v elektronickej komunikácii.
Elektronické OP, ktoré MV SR vydáva od decembra 2013, má v súčasnosti viac ako 3 milióny občanov. “Kto dosiaľ disponuje starším typom dokladu bez čipu, môže požiadať o elektronický po novom bezplatne – dosiaľ to bolo za štandardný poplatok 4,50 eura. Zámerom je urýchliť penetráciu elektronických dokladov medzi občanmi,“ viedla Denisa Saková.
Nová legislatíva prináša viacero zmien vyplývajúcich z doterajšej praxe: do občianskeho preukazu bude možné napríklad zapísať údaj o ťažkom zdravotnom postihnutí, či poznámku, že jeho držiteľ je sluchovo alebo zrakovo postihnutý. Títo občania (ŤZP, ŤZP/S) a tiež občania starší ako 60 rokov budú mať vydanie občianskeho preukazu vždy bezplatne. Polícia vychádza v ústrety aj osobám, ktoré sa starajú o postihnuté osoby – mobilné pracoviská na podávanie žiadostí o vydanie OP budú dochádzať nielen k občanom pripútaným na lôžko, ale napríklad aj k psychicky chorým ľuďom.
Ak to je tak ako o týchto detských občianskych hovoril pán VK na slvobodnom vysílači,tak to je pekný hnus !
Svet sa rúti do poriadnych sračiek
v Čechách majú OP pre deti dávno.neviem čo hovoril pán VK,ale už teraz si sledovaný na každom kroku