MV SR |MM| Druhú humanitárnu pomoc SR pre Libanon v tomto roku v hodnote 220-tisíc eur v piatok 26. novembra vypravili z logistickej základne Ministerstva vnútra SR. Ide o spoločný projekt s Ministerstvom zahraničných veci a európskych záležitostí, Správou štátnych hmotných rezerv, spoločnosťou Ferno Slovakia, obchodným reťazcom Tesco a.s., mimovládnou organizáciou Adra a Vysokou školou Sv. Alžbety. Pomoc pre najchudobnejších a chorých pozostáva z materiálu pre núdzové ubytovanie vrátane stanov, spacích vakov, ohrievačov, skladacích postelí, šatstva, zdravotníckeho materiálu a vybavenia a testov na COVID-19. Libanon je krajinou, ktorú už dva roky sužuje hospodárska a finančná kríza. Okrem pandémie COVID-19 centrum hlavného mesta Bejrút 4. augusta 2020 zdevastoval výbuch v prístave. Hospodársky monitoring Svetovej banky z jari 2021 poukazuje na fakt, že libanonská hospodárska a finančná kríza sa pravdepodobne zaradí medzi desať, možno aj tri najvážnejšie globálne krízové epizódy od polovice 19-teho storočia. V skutočnosti sa HDP Libanonu prepadol z približne 55 miliárd USD v roku 2018 na predpokladaných 20,5 miliardy USD v roku 2021, zatiaľ čo reálny HDP na obyvateľa klesol o 37,1 percenta. Takáto brutálna kontrakcia býva zvyčajne spojená s ozbrojenými konfliktmi alebo vojnami.
Humanitárna kríza v Libanone zasiahla všetky vrstvy obyvateľstva a slovenská pomoc poputuje k ľudom žijúcim na pokraji chudoby v oblasti El Choufe. Núdzovú materiálnu pomoc dostanú aj ľudia z chudobných štvrtí Bejrútu (zasiahnutých explóziou v prístave) vrátane zraniteľných libanonských obyvateľov a sýrskych utečencov vo West Beqaa a vo vidieckej oblasti Mount Libanon.
Humanitárna pomoc Slovenskej republiky bude doručená zdravotnej záchrannej službe Združenie ROZVOJ PRE ŽIVOT A MIER, ktorú založil a vedie rodák zo Starej Turej Walid El Hajj. Walid vyrástol a vyštudoval na Slovensku a potom sa aj s rodinou odsťahoval do otcovej vlasti. S jednou sanitkou on a jeho malý tím zachraňujú životy a poskytujú urgentnú zdravotnú pomoc 100-tisíc ľudom v horskej oblasti El Choufe. „Dar zo Slovenska pomôže všetkým v tomto ročnom období, lebo momentálne nie je dostatok elektriny a potravín, a lieky a oblečenia si nikto nedokáže kúpiť“, povedal Walid. „Ľudia prakticky nedokážu pokryť svoje základné životné potreby a rozpadol sa systém zdravotnej a sociálnej starostlivosti,“ spresnil. Izolované rodiny, deti a starí ľudia sú odkázaní na pomoc ostatných a na Walidovu sanitku. Ich životy sú ohrozené, pretože niet prostriedkov na poskytovanie rýchlej zdravotníckej pomoci.
Humanitárnu pomoc dopraví do Libanonu slovenská špedičná spoločnosť aj vďaka podpore libanonského riaditeľstva civilnej ochrany a finančnej podpore Európskej únie.
tomu sa povie POMOC
malo by sa to robit pravidelne aspon by sa hnede nadoby neplnili