Sereď / Cestovný pas, ktorý má práve v tomto roku rovných 100 rokov síce nepatrí medzi typické exponáty Múzea totality, no svoje miesto v jednej z vitrín napriek tomu našiel.
Ide totiž o originál cestovného dokladu Republiky Československej vydaného Policejným ředitelstvím v Praze, pod č. 18721, 12. července 1921 a to konkrétne občanovi Antonínovi Horákovi.
Cestovný pas bol najskôr vydaný pre štáty Rakúsko, Nemecko a späť a až neskôr bol rozšírený do ďalších krajín ako Poľsko, Francúzsko, Belgicko, Taliansko, Anglicko, Švajčiarsko a ďalšie.
Tento cestovný doklad obsahuje desiatky pečiatok z rôznych štátov, ktoré jeho vlastník navštívil. Cestovný pas je na to, že má 100 rokov mimoriadne zachovalý, čo svedčí o výbornej kvalite papiera, na ktorom bol vytlačený, fotografie, ale aj o jeho doterajšom dobrom skladovaní.
Práve tento historický artefakt je pravdepodobne najstarším kúskom nachádzajúcim sa v múzeu, ktorého vek je možné datovať s prakticky 100%-nou istotou.
Originál tohto dokladu je možné vidieť v Múzeu totality v Seredi.
– – –
Exponáty Múzea totality sú postupne dokumentované fotograficky a spolu s popiskami publikované na online platforme, ktorú môžete navštíviť tu:
https://www.muzeumtotality.online/
Ďalšie informácie o totalitnej dobe a socialistickom Československu nájdete tu:
Ak máte staré predmety z čias socializmu a máte záujem umiestniť ich v múzeu pre ich zachovanie pre ďalšie generácie, uvítame to a bez váhania sa ozvite e-mailom, alebo telefonicky na číslo: 0907 277 777.
Zachovajme kus histórie aj pre tých, ktorí tu budú pre nás. A ukážme im, aký bol reálny život v totalitnej dobe, kedy si jedna strana prisvojila moc a vládu nad ľuďmi aj za cenu ich streľby na hraniciach, ak sa systém rozhodli opustiť.
Nezabúdajme, sloboda stojí za to a za jej získanie veľa ľudí trpelo a mnohí dokonca položili život.
Krásny kúsok do múzea.Zázrak že sa zachoval.A ešte v tomto stave.Budete mať v múzeu aj veci po revolúcii?
V Múzeu totality kúsok spred totality.
Anonym 2. januára 2022, 18:28 – ano, myslim ze som o tom uz pisal. Nekoncime novembrom ´89, ale jedna vitrina komplet bude venovana aj totalitnym praktikam po Neznej revolucii.
Presah ma aj vyvoj techniky – zaznamove media ako na audio, tak video, ale aj data.
A samozrejme ze presah ma aj Sered. Tu je porevolucny archiv mimoriadne bohaty. Ten sa prekryva s archivom SOL, nakolko je naozaj tazke (a asi aj nepodstatne) rozlisovat, specialne triedit a zalohovat „len“ preto, aby sa dalo povedat, ze to je zalohovane de facto 6 X, kedze kazda bezna nahravka, fotografia ci subor je zalohovany minimalne 3 X a tie skutocne dolezite min. 6 X – samozrejme na rozdielnych zaznamovych zariadeniach a nie na jednom mieste.
Toto iste mam aj, ja akurát iné meno 👍