ISSN 1337-8481

pondelok, 25. novembra, 2024

Minister Ján Budaj prichádza s reformou Štátnej ochrany prírody SR

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img

MŽP SR |MM| Z iniciatívy ministra životného prostredia Jána Budaja vznikla expertná komisia na prípravu reformy Štátnej ochrany prírody SR. Cieľom je transformovať štátnu ochranu prírody na účinnejšiu a životaschopnú organizáciu po vzore okolitých krajín, kde národné parky a chránené krajinné oblasti spravujú svoje územia a rozhodujú o nich.

Predsedom expertnej komisie na prípravu reformy štátnej ochrany prírody je štátny tajomník ministerstva životného prostredia Juraj Smatana. Medzi členmi sú napr. expert  na vysokohorskú biológiu Marián Janiga alebo dlhoročný odborník na ochranu prírody Tomáš Vančura. Na transformácii sa majú podieľať aj predstavitelia tretieho sektora a samozrejme, súčasný riaditeľ ŠOP SR, Dušan Karaska.

Úlohou komisie je analyzovať aktuálny stav Štátnej ochrany prírody a pripraviť postup, ako správy národných parkov nadobudnú právnu subjektivitu. Minister životného prostredia Ján Budaj v tejto súvislosti zdôraznil: „Okolité štáty už dávno vykonali reformu ochrany prírody. Na Slovensku dlhé roky prevládal nezáujem zodpovedných riešiť jej problémy. Ochrana prírody, zriadená a platená štátom, nie je ani len účastníkom konania na území národného parku. Tento stav sa musí zmeniť.“ Ministerstvo minulý týždeň ohlásilo kampaň Šanca pre národné parky Slovenska. Cieľom je, aby štátne pozemky, na ktorých sú vyhlásené národné parky, prešli do správy Štátnej ochrany prírody SR.

Súčasťou zadania, s ktorým pracujú členovia komisie, je zabezpečiť popri ochrane aj sociálny rozvoj regiónov. „Pracujeme s alternatívou rozšírenia škôl v prírode, kúpeľníctva a využitia geotermálnych zdrojov. Správy národných parkov by mohli budovať a prevádzkovať interaktívne návštevnícke centrá,“ spresnil štátny tajomník ministerstva a predseda komisie Juraj Smatana. Je známe, že prostredníctvom obnovy pôvodného chovateľstva a cez mäkký turizmus, získavajú národné parky a ich obyvatelia oveľa väčšie príjmy než mali z ťažby dreva.

 

Páčil sa Vám tento článok? Zdieľajte ho na sociálnych sieťach!

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
Obnoviť ⭯

UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.

- Inzercia -spot_img
- Inzercia -
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
- Inzercia -spot_img
spot_img