ÚVZ SR |MM| Výskyt vírusu SARS-CoV-2 s mutáciou, ktorú vedci dokázali v južných častiach Anglicka, sa potvrdil aj v prvých laboratórnych vzorkách na Slovensku. V tejto súvislosti vám prinášame sumár najčastejších otázok a odpovedí o novom variante vírusu.
❓ ZVYKNÚ SA VÍRUSY MENIŤ?
Všetky vírusy – vrátane vírusu, ktorý spôsobuje COVID-19 – sa časom menia. K zmenám u vírusov dochádza, keď cirkulujú v populácii, a niektoré tieto zmeny môžu viesť k zmenám v charakteristikách vírusu. Ide o prirodzený proces evolúcie a adaptácie, ktorý je v prírode bežný a sám o sebe nie je dôvodom na znepokojenie.
Na celom svete boli doteraz identifikované stovky variácií vírusu SARS-CoV-2. Väčšina zmien tohto vírusu má dosiaľ malý až žiaden vplyv na to, ako sa prenáša, či na závažnosť ochorenia, ktoré spôsobuje.
❓ AKO SA SLEDUJÚ NOVÉ VARIANTY VÍRUSU?
Na sledovanie mutácií je najspoľahlivejšie sekvenovanie. Medzi sviatkami Intervenčné tímy Ministerstva zdravotníctva v spolupráci so Zdravými regiónmi poskytli Biomedicínskemu centru SAV prvé vzorky na sekvenovanie vírusu SARS-CoV-2 na nový variant koronavírusu B.1.1.7.
Už v prvých vzorkách z okresu Michalovce tím virológa Borisa Klempu (Kristína Boršová, Viktória Čabanová) v spolupráci s Prírodovedeckou fakultou (Jozef Nosek) a Fakultou matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského (Broňa Brejová a Tomáš Vinař) identifikoval tzv. anglický kmeň.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva zároveň realizujú zvýšený monitoring všetkých cestujúcich z Veľkej Británie. Zameriavajú sa na dodržiavanie karantény a následného testovania na území Slovenskej republiky.
V prípade pozitivity po PCR testovaní sú vzorky na príkaz ministra zdravotníctva uskladnené. Ministerstvo zdravotníctva predpokladá, že na prítomnosť nového variantu vírusu budú diagnostikované v priebehu budúceho týždňa. Rovnakým spôsobom budú diagnostikované aj vybrané pozitívne testy z jednotlivých regiónov Slovenska.
❓ ČO ZATIAĽ VIEME O „ANGLICKOM“ KMENI?
Uvedený kmeň má podľa údajov z Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) o 70% vyššiu schopnosť šírenia, vyššie reprodukčné číslo Rt o približne 0,4 ako pôvodný vírus, u pacientov je potenciálne vyššia virálna nálož.
Z dostupných údajov vyplýva, že šírenie nového variantu vírusu je častejšie u ľudí do 60 rokov a intenzívne medzi deťmi. Klinické príznaky a smrtnosť ochorenia v porovnaní s pôvodným vírusom ostávajú nezmenené.
V súčasnosti nie sú dôkazy o tom, že by nový variant vírusu zmenil protilátkovú odpoveď alebo účinnosť vakcíny proti ochoreniu COVID-19.
❓ ZACHYTIA TESTY AJ NOVÝ VARIANT VÍRUSU?
V slovenských laboratóriách by nemalo dochádzať k zníženej citlivosti diagnostiky a aj nový britský variant vírusu by naše postupy mali odhaliť.
Pri novom variante vírusu sa môže znížiť účinnosť diagnostických testov, pri ktorých sa používa ako cieľový gén S-gén. Na základe Štandardného postupu pre mikrobiologickú diagnostiku pri suspektnej infekcii vírusom SARS-CoV2 pre laboratóriá klinickej mikrobiológie v Slovenskej republike by sa v našich laboratóriách mala diagnostika SARS-CoV-2 zameriavať na cieľové gény E-gén a RdRp-gén.
❓ AKO SA CHRÁNIŤ PRED VÍRUSOM?
Aj v kontexte nových variantov vírusu zdôrazňujeme nevyhnutnosť zastaviť šírenie vírusu pri jeho zdroji: udržiavať hygienu rúk, fyzický odstup, používanie rúšok a všetky ďalšie opatrenia. Zároveň platí, že čím viac ľudí bude očkovaných, tým viac sa zníži cirkulácia vírusu a tým sa zníži jeho potenciál pre nové mutácie a varianty.
❓ KDE NÁJDEM ĎALŠIE INFORMÁCIE?
Dôveryhodné doplňujúce informácie o výskyte a charakteristikách nového variantu vírusu nájdete napríklad na stránkach Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb.
Aktuálnu správu ECDC nájdete tu: https://www.ecdc.europa.eu/en/publications-data/covid-19-risk-assessment-spread-new-sars-cov-2-variants-eueea?fbclid=IwAR0ZbSJqSGfJXXS8FGiMfaOtySavjVwwDa1YLGLGnBMkhCq0AM6rw9FybXo
Naším poslaním je chrániť vaše zdravie – pomôžte nám v tom.
#CHRANIMEVAS #ROR
romovia to priviezli,,,,,no šun