Prezídium PZ SR |MM| V decembri odovzdali občania na útvaroch Policajného zboru 109 nelegálne držaných strelných zbraní a 2 766 kusov streliva. Štvrté kolo zbraňovej amnestie trvá od 1. novembra 2020 do 30. apríla 2021. Občania môžu počas šiestich mesiacov beztrestne odovzdať nelegálne držané strelné zbrane a strelivo na ktoromkoľvek útvare Policajného zboru. Celkovo bolo odovzdaných za prvé dva mesiace 313 zbraní a 6 214 kusov streliva.
Pomer krátkych a dlhých zbraní je približne 1:1. Zhruba 37 percent tvoria pištole, 13 percent brokovnice, 12 percent malokalibrovky, 11,5 percenta guľovnice, 8 percent expanzné zbrane, 6 percent revolvery, rovnako 6 percent perkusné zbrane, zvyšok sú iné typy.
Význam zbraňovej amnestie je hlavne v prevencii – znížení počtu nelegálne držaných zbraní a streliva, a tým aj znížení rizika, že sa nimi bude páchať trestná činnosť.
Odovzdané zbrane a strelivo skúmajú priebežne balistici Kriminalistického a expertízneho ústavu Policajného zboru na troch pracoviskách: Bratislava, Košice a Slovenská Ľupča. Viac ako jedna tretina prípadov zo zbraňovej amnestie je už spracovaná a preskúmaná. Doposiaľ nebola identifikovaná žiadna zbraň, ktorá by bola v minulosti použitá pri trestnej činnosti.
Najviac zbraní bolo odovzdaných za dva mesiace amnestie v Bratislavskom kraji (68). Nasleduje Žilinský kraj (48), Trenčiansky kraj (40), Trnavský kraj (37), Košický a Prešovský kraj (po 33), Banskobystrický kraj (31) a nakoniec Nitriansky kraj (23).
Najviac kusov streliva občania odovzdali v Trenčianskom kraji (2 405). Nasleduje Bratislavský kraj (1 512), Košický kraj (1 053), Žilinský kraj (540), Prešovský kraj (397), Nitriansky kraj (158), Trnavský kraj (91) a nakoniec Banskobystrický kraj (58).
Občania majú možnosť si odovzdanú zbraň zaevidovať pod podmienkou, že ňou nebol spáchaný trestný čin a spĺňajú podmienky na držanie alebo nosenie zbrane. Prípadne môžu previesť vlastníctvo zbrane na inú osobu spĺňajúcu podmienky. Ak tak neurobia, zbraň sa stane vlastníctvom štátu. Podobný postup je aj pri strelive.
Upozorňujeme, že do 24. januára platí na Slovensku zákaz vychádzania s určeným okruhom výnimiek. Zbraň bude prevzatá do úschovy od každého občana za dodržania prísnych hygienických opatrení aj napriek tejto skutočnosti. Konanie občana, ktorý poruší uznesenie vlády o zákaze vychádzania, však bude následne riešené pre podozrenie porušenia predpisov na úseku verejného zdravotníctva.