Ing. Zuzana Slahučková, referent komunikácie MÚ a projektov mesta / 12 MAR 2021 / Oddelenie životného prostredia mesta má záujem o ekologickejší prístup k zeleným odpadom, ktoré vznikajú v záhradách Seredčanov. Vymenili by ste hnedú nádobu na zelený bioodpad za kompostér do vašej záhrady?
„Chceme poznať záujem obyvateľov rodinných domov o možnosť vymeniť súčasnú hnedú nádobu za kompostér do záhrady. Kompostér zakúpime, no zároveň im vezmeme hnedú nádobu na zelený bioodpad,“ vysvetlila vedúca oddelenie ŽP mesta Sereď, Zuzana Vohláriková a dodala, že o tomto zámere najprv potrebujú občanov informovať, zistiť ich názor a predbežný počet adries, ktoré by sa chceli zapojiť. „Systém zberu čiernych vriec a konárov od rodinných domov sa meniť nebude,“ zároveň uistila obyvateľov rodinných domov Vohláriková.
Momentálne sa o odvoz zeleného odpad zo záhrad rodinných domov stará mesto. Stačí ak ho obyvatelia rodinných domov vyseparujú do hnedých nádob a vyložia pred dom. Pozor, netreba si ich mýliť s hnedými nádobami pri činžiakoch! Tie sú označené žltým plagátom na vrchu a sú určené na zber kuchynských zbytkov rastlinného a živočíšneho pôvodu.
Najekologickejším spôsobom, ako sa zbavovať vlastných zelených odpadov zo záhrady, je však ich spracovanie na vlastnom pozemku. To znamená, zhromažďovať ich vo vlastnej záhrade, kde sa vplyvom času a užitočného hmyzu premenia na humus. Ten je ďalej využiteľný ako hnojivo pri pestovaní ďalšej úrody. V skratke, to, čo vaša záhrada vyprodukovala, jej aj vrátite. Uzatvorí sa tým kolobeh živín a vy nemusíte nakupovať umelé hnojivá a výživy k ďalšiemu pestovaniu, alebo aspoň v podstatne nižšej miere. Zároveň treba dodať, že veľká časť Seredčanov kompostuje svoj zelený odpad už dlhodobo.
Záujem o výmenu hnedej nádoby za kompostér adresujte na kompostujem@sered.sk, doplňte aj svoju adresu.
zdroj: seredskenovinky.sk
Len sa zabaviť povinnosti odvážať odpad.
NIE NIE NIE!!!!
No hlavne by som rozdala kompostéry aj záhradkárom, určite by bolo menej spaľovania… Prípadne pojazdná drtička dreveného odpadu by bodla…
Vyzera to tak, ze na mestskom pozemku v Malom haji sa definitivne crta iny biznis, ako desiatky rokov fungujuci zber BRO a jeho ekologicke menenie na energiu…
To koresponduje so zmenami najomcu pozemku, pol rocneho tolerovania nezakonneho cezhranicneho dovozu a skladovania plastoveho odpadu v rozpore s najomnou zmluvou.
To dalej koresponduje aj s natlakom na komisiu, koho ma vybrat za „noveho“ najomcu.
Nieco ako v transakcii s mestskym tepelnym hospodarstvom.
Clovek by povedal, ze to po tom pruseri s MsBP bude chciet vyciu fantaziu a – pri tomto zlozeni poslancov a NEkonani organov cinnych v trestnom konani ani vlastne NEtreba …
A este ja 65 000 Eur vyplatenych prednostovi – tomu sa hovori „osrat“ obcanov, zarobit a nechat sa za to nimi este aj odmenit …
Kompostér mal byt dááávno rozdaný obyvateľom mesta k hnedým nádobách. Menšie mestá s menším rozpočtom už dávno rozdávali kompostér. Opäť v Seredi sto rokov za opicami.
Už vidim realitu v meste, hnedé nádoby nám o chvíľku zrušíte. Opäť snaha mesta zbaviť sa povinnosti pod zástierkou “ rozdávania”. Komposterov!!!
Ako si vôbec mesto dovoľuje takúto anketu?
O možnosti vybaviť občanov mesta kompostérmi sa zaujímala aj poslankyňa Fačkovcová vo svojej interpelácii na zastupiteľstve 17.9.2020. Pýtala sa o možnosti mať kompostér v meste, ale aj o kompostéroch dodaných obyvateľom, tak ako to urobili iné obce. Odpoveď mesta vôbec nebola teda ústretová a z poslednej vety tejto odpovedi vyplynulo, že keby si občania takto sami zhodnocovali ich bio odpad, zvýšili by sa vlastne poplatky za uskladňovanie komunálneho odpadu. Tu je jej interpelácia a aj odpoveď mesta:
2/ Je možné zriadiť v meste kompostovisko (napr. v areáli zberného dvora, alebo na našom pozemku v Malom háji, na inom mieste…)? Uvažuje sa dať kompostoviská občanom v rodinných domoch, ako to majú v mnohých iných mestách na Slovensku? S touto požiadavkou ma oslovujú mnohí občania.
Odpoveď: Zriadiť mestské kompostovisko je možné. Zvážiť musíme plusy a mínusy tohto nápadu. Začnime výberom miesta kde ho zriadime a poďme sa pozrieť s občanmi, ktorí Vás takto oslovujú, do miest (prosím nie obcí) ako to tam majú a prevádzkujú kompostáreň a čo občanom mesta toto riešenie prinieslo. Podmienky prevádzkovania kompostárne určuje zákon. Zariadenie na zhodnocovanie bioodpadu musí spĺňať podmienky vyplývajúce z vyhlášky 371/2015 Z. z. ktorou sa vykonávajú niektoré ustanovenia zákona o odpadoch. Kompostáreň sa musí zriadiť na mieste, ktoré je bezpečne vzdialené od povrchových vôd, zdrojov pitnej vody, zdrojov liečivých vôd a prírodných minerálnych vôd a ich ochranných pásiem a nachádza sa mimo trvalo zamokrených pozemkov a inundačných území. Malá kompostáreň, zhodnotí ročne maximálne 100 ton. Za rok 2019 mesto vykázalo 1.700 ton bioodpadu. Do malej kompostárne možno prevziať iba bioodpad z katastrálneho územia obce, v ktorom sa nachádza a ktorý neobsahuje nerozložiteľné prímesi, mastnotu, ropné látky, zvyšky živočíšneho pôvodu. Pri prevádzke malej kompostárne sa musí zamedziť vstupu nepovolaným osôb, musí byť zabezpečený priestor na skladovanie bioodpadu, ktorý je vybudovaný a prevádzkovaný tak aby nedošlo k nežiaducemu vplyvu na životné prostredie. Malú kompostáreň musí prevádzkovať odborne spôsobilá osoba. V kompostárni sa musí pravidelne merať teplota vznikajúceho kompostu a musí sa zamedziť vnikaniu atmosférických zrážok počas aktívnej fázy kompostovania. Z toho vyplýva, že vznikajúci kompost musí byť zastrešený alebo sa musí nachádzať v kompostovacích vakoch.
Kompost, ktorý má byť uvedený do obehu alebo sa má použiť na aplikáciu do poľnohospodárskej pôdy, musí spĺňať požiadavky ustanovené predpisom o hnojivách (Zákon č. 136/2000 Z. z. o hnojivách v znení neskorších predpisov).
Zriadenie malej kompostárne, ktorá predstavuje zariadenie na zhodnocovanie odpadov vyžaduje prejsť procesom posudzovania vplyvov na životné prostredie – EIA.
Na účel zabezpečenia triedeného zberu bioodpadu zo záhrad si obec určí zbernú nádobu s min. objemom 120 l a frekvenciou zberu max. 1 krát za 14 dní alebo kompostovací zásobník, v ktorom si domácnosť vyprodukuje kompost pre vlastnú spotrebu.
Problém nastáva pri vykazovaní množstiev zhodnoteného bioodpadu pri výpočte miery vytriedenia, kedy by unikali množstvá bioodpadu zhodnoteného v domácnostiach. Od výšky miery vytriedenia závisí poplatok za komunálny odpad.
Mestske kompostovisko je hlupost a nakladovost. Domove kompostoviska je rozumne riesenie. Ale samozrejme zachovat haluzovy zber. Tu bioplynku malo mat mesto uz davno vo svojom vlastnictve. To je vysledok spekulantov a vedenia mesta. Krajcovic by mal vratit odmeny ktore mu primator vyplatil z rozpoctu mesta za udajne dobre menezovanie mesta a bioodpadu. Taketo menežovanie bol jednoznacne podvod na obyvatelov.
Domove kompostoviska maju zmysel niekde na dedine, kde este ludia maju pozemky, na ktorych pestuju nejaku tu urodu. V mestach, kde su minipozemky s travnikom a tromi kvetinkami nemas co s tym kompostom urobit.
Dolny, stredny aj horny čepen su vecsinou klasicke domy a zahrady,kde kompostobanie ma zmysel. A je pravdou ze viacero domov ma uz len travu a dlazbu s bazenom. Tak hold pokosenu travu si kazdy odnesie na zberne miesta bioodpadu.
Tak to snáď nie. Niečo čo sa osvedčilo chceme zrušiť a vrátiť sa niekoľko rokov späť? Aj kompostujem ale pokosena tráva sa nedá dobre kompostovat. A na to je dobrý kontajner. Nechcem pokosenu trávu každý týždeň autom prevážať na nejaké zberné miesto cez celé mesto. A V plastových vreciach – máme málo plastového odpadu?