Mgr. Andrea Cupal Baricová, lektor, referent Vlastivedného múzea v Galante |MM| V sobotu, 26. októbra sa vo Vlastivednom múzeu v Galante uskutočnil sabat čarodejníc. Zavítali sem, aby v rámci podujatia „Bosorky v múzeu“ vyrozprávali svoj príbeh. Séria tohto druhu podujatia sa začala pred 3 rokmi udalosťou „Duchovia v múzeu“, ktorej hlavnou myšlienkou bolo „oživiť“ osoby spojené s expozíciami múzea. Odvtedy sa pracovníci múzea snažia každý rok nájsť takú tému, ktorá je aj z historického či etnografického hľadiska zaujímavá. Tento rok výber padol na bosorky, s ktorými sa spája temná kapitola európskych dejín.
- decembra 1484 vydal pápež Inocent VIII. bulu proti čarodejniciam a bosorkám. Spravil tak na žiadosť dvoch mníchov, Heinricha Institorisa a Jakoba Sprengera z Nemecka, ktorí boli posadnutí strigami, ich hľadaním a súdením. Od pápeža dostali mnohé právomoci, vďaka čomu rozpútali po celej Európe nevídané peklo v podobe krvavého honu na čarodejnice.
Trýznenie, mučenie a upaľovanie tak neobišlo ani Uhorsko, hoci tu sa procesy so služobníkmi diabla organizovali o čosi neskôr a neprebiehali až takým krvavým spôsobom. Prvá historicky doložená poprava čarodejnice na území Slovenska prebehla roku 1506 v mestečku Štítnik. Ďalšie procesy pokračovali v Košiciach, Banskej Štiavnici, Komárne, Bratislave a v Bardejove. V množstve týchto vykonštruovaných procesov a popráv dominovalo na Slovenku mesto Krupina. Počet celkových obetí, ktoré boli obvinené a popravené z čarodejníctva na území dnešného Slovenska je približne 150 – 250 ľudí.
Hoci podujatie v múzeu malo predovšetkým zábavný charakter, snažilo sa poukázať aj na jednotlivé elementy ľudových povier spojených s bosorkami. V expozícií mestskej bytovej kultúry na mágiu, alchymista rozdávajúci v lekárni „elixír života“ na liečiteľstvo, bosorka v časti ľudovej kultúry na veštecké schopnosti. Nechýbala ani v ľudových poverách stále živá čarodejnica lietajúca na metle, takisto ako perníková chalúpka z rozprávky, hoci zlú ježibabu v nej nahradila dobrosrdečná bosorka rozdávajúca perníky. Cesta tých odvážnejších potom viedla do iluzórnej izby hrôz a mučiarne, kde vstupujúcich čakal realistický obraz šibenice, malých aj veľkých bosoriek zatvorených v klietke, klady, kata. Tma v múzeu ako aj desivé zvuky tento dojem ešte len zosilnili. Návštevníkov ale ani to neodradilo. A tak o šiestej sa pred bránou múzea vytvoril dlhý rad ľudí čakajúcich na vstup. Deti, po zaviazaní červenej stuhy, ktorá ich mala chrániť pred temnými silami, s úlohami v ruke sa vybrali po mačacích stopách hľadať správne odpovede. Dospelí nasledovali ľudské stopy s cieľom rozlúsknuť otázky. Popri riešení úloh samozrejme sa našiel čas aj na fotografovanie. Deti si s veľkou radosťou vyskúšali lietanie na metle, kladu, alebo sa fotili s katom. Boli aj takí, ktorí sa dokonca nebáli oslobodiť bosorky, aby sami mohli ostať zatvorení v klietke. Našli sa aj také deti, ktoré sa dobrovoľne nechali zavrieť do klady a previesť po múzeum inkvizítorom. Našťastie, nakoniec každý opustil múzeum spokojný, bez ujmy na svojom psychickom a fyzickom zdraví.
Na podujatí sa zúčastnili všetky vekové kategórie, návštevníci vyjadrili aj svoju spokojnosť, páčili sa im kreatívne úlohy a atmosféra v múzeu. Podujatie navštívilo aj tento rok viac než 600 ľudí. Projekt sa realizoval s finančnou podporou Mesta Galanta.
Ako sa mohli také milé a vzdelané dámy znížiť a pridať sa k tejto fraške?