MŠVVŠ SR|MM| Po predstavení prvých konkrétnych krokov, ktoré budú viesť k zlepšeniu vzdelávania na školách s vyučovacím jazykom maďarským, ministerstvo školstva spustilo ďalšie dva rozvojové projekty. Ich cieľom bude podpora výučby a aktivít, ktoré prispejú k vzájomnému spolunažívaniu všetkých národnostných menšín a majority. Dôležitým krokom v rámci národnostného školstva je aj jeho historicky prvé zadefinovanie v školskom zákone. Ten bol schválený na dnešnom rokovaní vlády.
V závere školského roka štátna tajomníčka pre národnostné školstvo, inkluzívne a celoživotné vzdelávanie Svetlana Síthová predstavila konkrétny nástroj na zlepšenie edukačného procesu na školách s vyučovacím jazykom maďarským. Bude ním Metodický model pre školy a následné poradenstvo, ktoré bude poskytovať Metodicko-pedagogické centrum (MPC).
„Jednou z našich nosných tém je práve skvalitnenie národnostného školstva na Slovensku a zároveň je to aj úloha, ktorá nám vyplýva z Programového vyhlásenia vlády, pričom strategickým cieľom je podpora všetkých národnostných menšín ako aj Slovákov žijúcich v zahraničí,“ priblížila Síthová.
Aktuálna podpora kvalitného vzdelávania pre žiakov patriacich k národnostným menšinám je premietnutá aj v dvoch rozvojových projektov z dielne ministerstva školstva.
Prvým projektom je „Podpora regionálnej a multikultúrnej výchovy žiakov patriacich k národnostným menšinám 2021“ . Zameraný je na aktivity formujúce vzťah k histórii, kultúre či tradíciám, prispieť má aj k vzájomnému spolunažívaniu národnostných menšín a majority. Na túto iniciatívu bolo vyčlenených 45 000 eur.
UPOZORNENIE:
- Zo strany vydavateľa novín ide o pokus zachovať určitú formu voľnej komunikácie – nezneužívajte túto snahu na osočovanie kohokoľvek, na ohováranie či šírenie údajov a správ, ktoré by mohli byť v rozpore s platnou legislatívou SR a EÚ alebo etikou.
- Nešírte neoverené informácie a hoaxy. Šírte len to, k čomu poznáte relevantný zdroj a podľa možnosti ho uvádzajte.
- Komunikácia medzi užívateľmi a diskutujúcimi ako aj ostatná komunikácia sa v súlade s právnym poriadkom SR ukladá do databázy a to vrátane loginov - prístupov užívateľov . Databáza providera poskytujúceho pripojenie do internetu zaznamenáva tiež IP adresy užívateľov a ostatné identifikačné dáta. V prípade závažného porušenia pravidiel, napríklad páchaním trestnej činnosti, je provider povinný vydať túto databázu orgánom činným v trestnom konaní.
- Vkladať príspevky do diskusie nie je povolené cez proxy servery a anonymizéry. Takéto príspevky môžu byť zmazané bez akéhokoľvek ďalšieho komentovania a zverejňovania dôvodov.
- Upozorňujeme, že každý užívateľ za svoje konanie plne zodpovedá sám. Administrátor môže zmazať príspevky, ktoré budú porušovať pravidlá diskusie, prípadne budú obsahovať reklamu, alebo ich súčasťou budú reklamné odkazy.
- Akékoľvek útoky, osočovanie a invektívy voči podpísaným autorom článkov redakcii, alebo vydavateľovi budú zmazané, resp. v prípade, že budú zakladať podstatu niektorého z trestných činov, alebo iného porušenia zákona, autor príspevku by mal počítať s možnosťou zjednania nápravy právnou cestou.
- Vydavateľ novín a redakcia nezodpovedá za obsah príspevkov diskutujúcich a nenesie prípadné právne následky za názory autorov príspevkov.
Počul som že údajne na projektoch sa najlepšie zarába…
Čo a akú podporu chcú pre národnostné menšiny v zahraničí? Veď Slováci sa museli prispôsobiť a naučiť sa maďarský. Tam sa s nimi nikto nepáral. Aj na slovenských školách sa učí slovenčina a ostatné predmety v maďarčine. Aj Slováci tam žijúci rozprávajú už maďarsko-slovenský, už nevedia poriadne slovenský. Tu sa robia nekonečné cirkusy okolo Maďarov a Rómov. Ale o Rusínoch, Nemcoch, Poliakov a iných národnostných menšinách sa nehovorí, tí akoby neexistovali.